Ako nakupovať potraviny

schaer-strana53Niekoľko pravidiel a rád pre uľahčenie nakupovania. 

Denný nákup potravín nie je pre osoby postihnuté celiakiou taký jednoduchý. Paleta výrobkov sa zdá byť nekonečne veľ ká, avšak pri každom nákupe stojíme pred otázkou: môžem to skutočne jesť? Ak budete dávať pozor na niektoré informácie, potom aj bezlepkový nákup bude čoskoro nenáročnou rutinou. 

 

Ako spoznať lepok vo výrobkoch.

Nie vždy sa lepok dá vo výrobkoch spoznať na prvý pohľad. Vyhraďte si na nákup čas a presne si preštudujte zoznam prísad jednotlivých potravín, aby ste mali istotu, že je výrobok bezlepkový. Aj u výrobkov, ktoré kupujete denne alebo často, vždy znova čítajte údaje o obsahu na balení, pretože receptúry sa často menia. Ak niektorú z prísad na nálepke nepoznáte, radšej ponechajte výrobok v regáli.

Avšak nie vždy, keď je lepok uvádzaný, je aj skutočne obsiahnutý: tak je napríklad rastlinný olej vždy bezlepkový, aj keď by sa jednalo o oleje z druhov obilnín obsahujúcich lepok. A škrob ktorý obsahuje lepok, musí byť v krajinách ES patrične označený. Ak je uvedené iba „škrob“ alebo „modifikovaný škrob“, mal by byť bezlepkový, ale slovenskí lekári doporučujú dávať pri takýchto výrobkoch pozor. 

Pomoc pri bezlepkovom nákupe poskytnú aj informácie občianskych združení celiatikov v jednotlivých mestách na Slovensku. Staňte sa členom občianskeho združenia, aby ste dostali prístup k užitočným informáciám o zaobchádzaní s celiakiou a bezlepkovou životosprávou vo vašej krajine.

 

Zdroj: Ako ľahšie žit s celiakiou, uverejnené so súhlasom firmy Dr. Schär.