Značenie potravín pre celiatikov

pridané: 9.2.2009 o 06:00 | vytlačiť
Vážení celiatici!
Dávam vám na vedomie preklad článku o povinnom značení potravín pre celiatikov v EU. Škoda, že nadobúda platnosť až 1. januára 2012.

Nariadenie únie o povinnom značení potravín pre celiatikov

Nariadenie EU o označovaní potravín, určených pre ľudí trpiacich celiakiou

Európska únia zverejnila záväzné nariadenie platné na území celej Spoločnosti v ktorom určuje, aké potraviny môžu byť značené ako „s mimoriadne nízkym obsahom gluténu“, alebo označované ako „bezgluténové“ - upozorňuje Maďarský potravinársko-bezpečnostný úrad.

V súčasnosti na potravinárskom trhu sa nachádza spústa takých výrobkov, ktoré sú po­menované ako „bezgluténové“ alebo tomu podobné. Pretože doteraz na ich používanie mohli existovať rôzne národné regulácie, resp. spotrebiteľov mohli dostať do omylu rôzne národné pomenovania výrobkov, bola potrebná na úrovni únie regulácia významov, čo sa týka obsahu gluténu. Nariadenie 41/2009/EK zo dňa 20. januára 2009 určuje pravidlá pre obsah a značenie potravín, určené pre celiatikov.

Celiatici môžu v určitých medziach znášať malé množstvo gluténu. (Glutén je názov bielkovinovej frakcie, nachádzajúca sa v jednotlivých obilninách, čo organizmus niektorých, na to citlivých osôb, netoleruje. Z obilnín obsahuje glutén pšenica, jačmeň a raž, preto celiatici ich nesmú konzumovať. Vyťažiť ho z nich je technicky náročné a nákladné, preto je ťažké z nich vyrobiť úplne bezgluténové potraviny. Ovos v zásade neobsahuje glutén, ale môže sa zne­čistiť s inými obilninami počas jeho žatvy alebo spracovania.

Pravidlá pre obsah a etiketovanie - potraviny, určené pre celiatikov (ak tieto boli vyrobené z pšenice, raže, jačmeňa, ovsa alebo z ingredientov ich krížených modifikácií použitých s cieľom zníženia obsahu ich gluteínu) smú obsahovať najviac 100 mg/kg gluténu. Pri reklame, etiketovaní a distribuovaní ich treba označovať ako „s mimoriadne malým obsahom gluteínu“. Označenie „bezgluténové“ môžu mať, ak potravina obsahuje najviac 20 mg/kg gluténu.

- Potraviny určené pre celiatikov môžu obsahovať najviac 20 mg/kg gluténu, ktoré pšenicu, raž, jačmeň, ovos alebo ich krížence síce neobsahujú, ale ho obsahujú zložky, ktoré ich nahrádzajú. V ich prípade je dovolené uviesť označenie „bezgluténové“.

- Je treba si dať pozor počas výroby/spracovania potravín určené pre celiatikov a obsahujúce ovos, aby sa neznečisťovali pšenicou, ražou, jačmeňom alebo verziou ich krížencov; ich obsah gluténu môže byť najviac 20 mg/kg.

Vôbec nesmú obsahovať glutén (podľa Nariadenia 41/2009/EK) detské výživy nahrádzajúce materské mlieko alebo výživy dopĺňajúce materské mlieko, preto v ich prípade je zakázané použitie značenia „s mimoriadne malým obsahom gluténu“ alebo „bezgluténové“. Pri potravinách určené pre kojencov do šesť mesiacov veku je ale povinné uviesť obsah gluténu, alebo jeho neprítomnosť (Usmernenie 2006/125/EK).
Označenia treba uviesť v blízkosti obchodného názvu výrobku.

Nariadenie nadobudne platnosť 1. januára 2012.

Zdroj: www.weborvos.hu


Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: ujo

Diskusia k magazinu (5)

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  14:15 11.2.2009

  Ahoj, myslela si asi účinnosť a nie platnosť. Ak to totiž už uverejnili, tak je to platné a účinné sa to stane až toho 1. 1. 2012 :)

 • napísal:
  používateľ:
  ujo
  pridané:
  16:40 11.2.2009

  Samozrejme, máš pravdu. Ospravedlňujem sa, všetkým. Ujo.

 • napísal:
  používateľ:
  mummy
  pridané:
  18:56 27.4.2009

  Mna by zaujimalo co v pripade ak je na obale napisane> Moze obsahovat stopy psenice. Mozem to zjest?

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  23:36 27.4.2009

  no ja to neriesim a vysledky mame OK. V podstate to znamena len tolko, ze v tom istom zavode sa robi nieco, v com je psenica, ale linky sa musia pri kazdej zmene vyrobku dokladne cistit, tak by to malo byt v pohode. Isto je to bezpecnejsie, ako ked sme na navsteve u starych rodicov. Tak ja sa na to pozeram z tejto perspektivy

 • napísal:
  používateľ:
  ujo
  pridané:
  21:45 8.5.2009

  Ahoj, ja osobne nepokúšam boha a takéto potraviny zatiaľ nekonzumujem, hoci určitá tolerancia ľudského tela v tomto smere existuje. Aj podľa nového značenia, účinného od 1. 1. 2012 bude povolený určitý obsah lepku v potravinách pre bezlepkáčov (údaje sú v článku). Zdravím Ťa Ujo.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.