Výrobky Tauris.

pridané: 15.3.2011 o 05:00 | vytlačiť
Ahojte konečne som dostala odpoveď z TAURISU kopírujem.
Spoločnosť Tauris, a.s., v súčasnosti všetky výrobky vyrába bez použitia alergénnych potravín okrem výrobku Fit lahôdka so syrom a Holandská saláma so syrom nakoľko obsahujú mliečnu bielkovinu (laktózu). Zoznam alergénnych potravín je uvedený aj na našej web stránke - klik na Predaj a marketing - Alergény.

V zozname (určený európskou a národnou legislatívou) nie je osobitne uvedený glutaman sodný E 621alebo E 1422 ako možný alergén. Tieto prídavné látky používame vo viacerých výrobkoch (vždy je uvedený v zložení), sú súčasťou koreniacich prípravkov dodaných od výrobcu, kde ako ich ,,nosič,, výrobcovia používajú aj škroby.
Od každého dodávateľa (výrobcu) prídavných látok vyžadujeme certifikáty o dodávaných prídavných látkach (aj tých v ktorých je E 621,E1422), kde okrem iných požiadaviek žiadame potvrdiť neprítomnosť alergénov uvedených v zozname vrátane lepku.

Označovanie našich výrobkov vykonávame na základe súčasne platnej legislatívy zaoberajúcej sa toto problematikou.

Súčasné uplatňovanie požiadaviek pre všeobecné označovanie potravín, konkrétne označovanie zložiek uvedených v prílohe č.3 (alergénne zložky) výnosu MP SR a MZ č.1187/2004 -100 a špecifických požiadaviek pre označovanie potravín pre celiatikov zabezpečuje poskytnutie úplnej informácie pre spotrebiteľa, nakoľko aj potraviny pre celiatikov, ktoré sú podľa nariadenia Komisie (ES) z 20.januára 2009 č.41/2009 o zložení a označovaní potravín vhodných pre osoby trpiace neznášanlivosťou gluténu (lepku) označené pojmom ,, bezgluténový ,, , môžu obsahovať až 20mg/kg gluténu.

Podľa § 9 ods.23 výnosu MP SR a MZ SR č.1187/2004-100 sa každá látka používaná na výrobu potravín, ktorá sa nachádza v konečnom výrobku, aj keď v zmenenej forme a ktorá pochádza zo zložiek uvedených v prílohe č. 3 tohto výnosu (alergénne zložky vrátane lepku-gluténu), považuje za zložku a musí sa uvádzať v označení zreteľne s odvolávkou na názov potraviny, z ktorej pochádza, to znamená, že keď uvádzame v zložení ako zložku : škrob, alebo modifikovaný škrob, alebo E 1422 sú to škroby - prídavné látky neobsahujúce alergénne zložky vrátene lepku (ktoré musíme povinne uviesť) a v prípade škrobov tieto nie sú vyrobené z alergénnych obilnín (pšenica, raž ap.).
Podľa uvedeného aj zložky v zložení potravín pod názvom škrob, modifikovaný škrob teda neznamenajú, že sa jedná o ,, pšeničný,, ak by to tak bolo v zmysle spomínanej legislatívy to musí výrobca uviesť v označení, že sa jedná o pšeničný.

Pre lepšiu orientáciu v oblasti zloženia výrobkov našich zákazníkov, žiadame od dodávateľov prídavných látok o deklarovanie druhov škrobov (podľa súčasnej legislatívy nemusia) čo my následne budeme uvádzať na našich etiketách v zložení výrobkov.

Posielam Vám zoznam alergénnych potravín - alergénov podľa európskych a národných noriem.


V prípade ďaľších otázok ma môže kedykoľvek kontaktovať.

S pozdravom a želaním pekného dňa!

MVDr.Peter Tengler
manažér CC
Kvalita a bezpečnosť potravín
TAURIS, a.s.
Potravinárska 6
979 01 Rimavská Sobota

tel.: +421 47 /5618383
mob.: +421918 501 261
e-mail: tengler@tauris.sk
url.: www.tauris.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 5
Pridal: Marketka

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.