Bezlepkové pivo je v poriadku, ale pozor na pivá s „nízkym obsahom lepku“

pridané: 7.5.2012 o 13:32 | vytlačiť
Jačmeň sa používa na výrobu väčšiny tradične vareného bežne predávaného piva, ale či hotový výrobok obsahuje významné množstvo lepku, zostáva nevyriešené.
Množstvo pivovarov označuje niektoré pivá varené z jačmeňa ako pivá „s nízkym obsahom lepku“. Pivovary tvrdia, že proces varenia odstraňuje alebo znižuje obsah lepku v pive na úroveň, ktorá je pre ľudí s precitlivenosťou na lepok prijateľná.

Možno ani nie je prekvapujúce, že nedávna štúdia šesťdesiatich komerčných pív odhalila názor, že proces varenia piva lepok odstraňuje, alebo ho znižuje na úroveň pre ľudí s celiakiou alebo s neznášanlivosťou lepku zanedbateľnú.

Pivá testované v novej štúdii, vrátane niektorých značiek označených „s nízkym obsahom lepku“, obsahujú hordeín, čo je forma lepku nachádzajúca sa v jačmeni v množstvách, ktoré by podľa výskumníkov mohli u pacientov s celiakiou vyvolať symptómy.

Kompletnú štúdiu, ktorá rieši tento spor o obsahu lepku v pive, nájdete v časopise ACS’ Journal of Proteome Research. Michelle Colgrave a jej kolegovia vo svojom článku vysvetľujú, že celiakia postihuje viac ako 2 milióny ľudí po celom svete.

Vysvetľujú, že ich štúdia čelila počiatočným ťažkostiam, pretože zisťovanie lepku v sladových výrobkoch pri použití existujúcich testov bolo ťažké, keďže testy boli veľmi nepresné. Preto vedci vyvinuli nový, vysoko presný test pre hordeín, súčasť lepku v pivách na báze jačmeňa.

Ako mnohí očakávali, analýzou 60 predajných pív sa zistilo, že osem značkových pív označených „bez lepku“ , lepok neobsahovalo. Všetkých osem komerčných pív označených „bez lepku“, v skutočnosti bolo bez lepku.

Bežne predávané pivá však obsahovali významné množstvo lepku. Najalarmujúcejšie bolo zistenie, že dve značkové pivá označené „s nízkym obsahom lepku“, obsahovali toľko lepku, ako bežné pivo.

S rýchlo rastúcim trhom bezlepkových výrobkov niet divu, že výrobky, ktoré sa zameriavajú na ľudí s celiakiou alebo s neznášanlivosťou lepku, môžu prekĺznuť na trh a pritom v skutočnosti obsahovať množstvo lepku, ktoré je neprijateľné a prípadne škodlivé ľuďom, ktorí sú citliví na bielkoviny.

Problém čiastočne zhoršuje nedostatok štandardov pojmu „bez lepku“, alebo aké úrovne by najlepšie reagovali na potreby ľudí s celiakiou alebo s neznášanlivosťou lepku.

Bremeno rozhodovania o tom, ktoré výrobky sú alebo nie sú bezpečné, zostáva v značnej miere na zákazníkoch, ktorí sa musia spoliehať na voľnú spleť výrobcov a organizácií na certifikáciu výrobkov, ktoré snáď majú vedomosti, sú vedecky podložené a spoľahlivé. Kde je veda nejasná, tam existuje priestor pre podvrhy.

Z toho vyplýva záver, že bezlepkové pivá v predaji sa zdajú byť skutočne bezlepkové a bezpečné pre ľudí s celiakiou a s neznášanlivosťou lepku, kým všetko označené „s nízkym obsahom lepku“ je potenciálne rizikové.

Zdroj: ACS' Journal of Proteome Research

Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 5
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (1)

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  22:55 20.5.2012

  Ktovie, či sa na hordeín zameriavali aj testy v Čechách a na Slovensku, pri ktorých pivá ako Pilsner či Budvar spĺňali bezlepkovú normu 20mg/kg.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.