Helicobacter pylori

pridané: 7.3.2006 o 21:48 | vytlačiť
Za rok 2005 za fyziológiu alebo medicínu bola odovzdaná dvom vedcom, ktorí už pred 20 rokmi izolovali tento mikroorganizmus zo žalúdka pacienta s chronickým zápalom a peptidickým vredom.

Helicobacter pylori je špirálovito stočená tyčinkovitá baktéria so zväzkom bičíkov. V podstate nie je invazívna, pretože nepreniká hlbšie do tkaniva. Viaže sa len na povrchu buniek a produkuje množstvo enzýmov, najmä ureázu, ktorej dôkaz sa využíva aj pri jej diagnostike.
Vďaka svojej prispôsobivosti bývajú tieto mikroorganizmy pomerne variabilné a jednotlivé typy sa môžu vzájomne odlišovať aj u jedného jedinca.
Objavuje sa čoraz viac hlasov, že niektoré kmene sú normálnym komenzálnym (neškodným) mikroorganizmomsliznice tráviaceho traktu a ich prítomnosť dokonca napomáha udržovaniu regeneračných schopností sliznice.
K prenosu infekcie dochádza vo väčšine prípadov už v detskom veku prenosom z matky na dieťa a baktérie potom často ostávajú v žalúdku po celý zvyšok jeho života..
Okrem bežného kontaktu z človeka na človeka môže dôjsť k infikovaniu aj z vodných zdrojov a potvrdený bol aj prenos infekcie kontaminovanými lekárskymi predmetmi - endoskopmi. Stále dikutabilná ostáva otázka prenosu bozkávaním.
Táto baktéria sa vyskytuje až u 50 -90 % populácie. Nie je celkom jasné, prečo sa u niektorých ľudí vyskytnú príznaky a u iných nie. Vnímavosť tejto baktérie ovpyvňuje stav imunitného systému, genetická predispozícia, vonkajšie prostredie.
Klinické príznaky sa vyskytujú asi u 10 - 15 % prípadov, takže sa tiež hovorí o bezpríznakovom ochorení. Za zmienku tiež stojí, že nie každý pacient s pozitývnym zápalom žalúdka vinou Helicobacter pylori dostane rakovinu žalúdka.
Pri vzniku peptidicke vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika sa rozoznávajú:
1.vnútorné činitele- kyselina chlorovodíková a pepsín ako súčasti žalúdka,
2. vonkajšie činitele- infekcia Helicobacter pylori, nadmerné pitie dráždivých látok ako alkohol, káva, fajčenie, lieky.
K rizikovým faktorom tiež parí krvná skupina O a mužské pohlavie.

(Zdroj: Quark č. 2, 2006)
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Dako

Diskusia k magazinu (6)

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  23:08 9.3.2006

  Dako,počuj,to môžem dostať Helicobactera normálne v bazéne al. v jazere,keď sa mi podarí glgnúť si alebo aj pri použití endoskopu-je to možné?????V.

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  09:37 14.3.2006

  Mohol by mi niekto bližšie vysvetliť ako sa takéto ťažkosti prejavujú? Vďaka Beata

 • napísal:
  používateľ:
  Dako
  pridané:
  13:03 14.3.2006

  1.Nie som lekár. Isté je, že nakaziť sa môžeš aj z vodného zdroja. Autor mal asi na mysli africké krajiny, kde je zanedbaná hygiena vodných zdrojov. Ale myslím si, že na plavárni asi nie. U lekára sa dezinfikuje, steriluje.... Keď by sa neošetrovali lekárske nástroje, tak.... 2.Infekcia HP sa nemusí prejaviť. Možno bolesťou žalúdka.Možno sa prejaví až neskôr ako vredy, bolesťou žalúdka, nechutenstvom....

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  16:09 14.3.2006

  Já jsem měla projevy takové jako v době kdy teprve začínáte s dietou.Jinými slovy bylo mi jako bych ani dietu nedodržovala- zažívací obtíže,únava.Po přeléčení Helicobaktera všechno ustoupilo.A chytnete ho ani nevíte jak ,ale nemyslím si že z vody.Stačí když se po někom napijete, kdo ho má,někdo je pro něj náchylnější a prý se velice rád vrací. Viki

 • napísal:
  používateľ:
  marijana1
  pridané:
  22:08 10.10.2006

  Mne vdaka Helicobacteru pylori prisli na celiakiu..Mala som obcasne krce v bruchu a vyrazky len na tvari, isla som na gastroenterologicke vysetrenie kde mi prisli pozitivne vysledky na Helicobactera. Po prelieceni som isla na kontrolu, krce ustupili, plet sa zlepsila a Helicobactera nebolo ale prisli mi na celiakiu. Cize ako sa hovori, z kaluze do blata :)

  • napísal:
   používateľ:
   monika14041
   pridané:
   10:03 3.6.2014

   ahoj, ja mám také isté problémy, len na kožnom som ešte nebola, pretože mne tieto dva druhy ochorenia zistili iba pred týždňom.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.