Genetické predispozície na celiakiu

pridané: 15.3.2010 o 05:00 | vytlačiť
V dnešnom on-line vydaní Novéhom času (http://lesk.cas.sk/clanok/85842/objavili-nove-geneticke-predispozicie-na-celiakiu.html) som našiel tento článok:

"Medzinárodnému tímu vedcov vedenému Davidom van Heelom z britskej Barts and The London School of Medicine and Dentistry sa podarilo objaviť nové genetické predispozície na celiakiu, čo môže urýchliť vývoj účinnejších spôsobov diagnostiky a liečby tohto ochorenia.

Odborníci analyzovali genóm u viac
ako 9 400 pacientov
s celiakiou, pričom objavili gény zodpovedné za poruchy imunitného systému
, ktoré toto ochorenie
spôsobujú. Taktiež sa im podarilo zistiť, že gény, ktoré súvisia s celiakiou, hrajú
podľa všetkého rolu aj pri iných ochoreniach imunitného systému ako napríklad cukrovke typu 1 alebo reumatickej artritíde. Z týchto poznatkov podľa van Heela vyplýva, že celiakiu tvoria stovky genetických rizikových faktorov, pričom vedci v súčasnosti poznajú takmer polovicu z nich.

Celiakia je autoimunitná choroba postihujúca predovšetkým tenké črevo. Príčinou je abnormálna aktivácia vlastného imunitného systému tela, ktorý spôsobí poškodenie tenkého čreva, keď v ňom zaregistruje prítomnosť lepku. Na toto ochorenie neexistuje liek a jedinou liečbou je celoživotná bezlepková diéta.

Autor: SITA"
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: ujo

Diskusia k magazinu (1)

 • napísal:
  používateľ:
  lealka
  pridané:
  21:09 26.3.2010

  Ďakujeme za info. :)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.