LIEČBA

pridané: 2.11.2004 o 21:44 | vytlačiť
Podstata liečby spočíva v diéte, pričom z potravy vynechávame výrobky z múky obsahujúcej lepok. Nahrádza sa bezlepkovou múkou, ktorá je aj s množstvom výrobkov dostupná aj na našom trhu. Po zavedení bezlepkovej diéty dochádza v priebehu 7- 10 dní k zlepšeniu chuti do jedla a po niekoľkých týždňoch dochádza aj k prírastkom na váhe, upravuje sa aj stolica.

Dieťaťu sa však doporučuje dodržiavať diéta po celý život a taktiež by pravidelne malo byť sledované u gastroentrológa. Súčasťou liečby je aj prevencia infekcií a liečba prípadných komplikácií ochorenia. Vhodná je vyvážená strava s nižším obsahom živočíšnych tukov a vyhýbanie sa psychickým stresom.

Ochorenie môže z latentnej fázy prejsť do aktívnej, a to v prípadoch ak nie je dodržiavaná diéta, alebo ak dôjde k jej spusteniu, napr. po vírusovej infekcii, po psychickej alebo fyzickej traume. Krvný test dôkazu gluténových protilátok pomocou jednoduchého ELISA testu umožňuje zistiť ako prísne pacient dodržuje diétu. Moderné technológie výroby potravín spôsobili prítomnosť gluténu prakticky vo všetkých vyrábaných, upravovaných alebo konzervovaných potravinách. Kombináciou ryže, kukurice, zemiakov a ďalších bezlepkových potravín je možné vyrábať plnohodnotné produkty pre kvalitnú bezlepkovú diétu. Vhodné potraviny sú napríklad ryža, kukurica, sója, ovocie, zemiaky, tvrdé syry, ovocné a zeleninové produkty (ak neobsahujú gluténové stabilizátory alebo prísady zväčšujúce ich objem). Nevhodné sú všetky potraviny obsahujúce pšenicu, jačmeň, raž a ovos. Tieto suroviny sú používané aj pri výrobe mäsových výrobkov (lunch-meat, párky a pod.). Mäkké syry a zmrzlina môžu obsahovať gluténové stabilizátory. Mnohé druhy alkoholu a alkoholových prísad v liekoch môžu byť z obilnín. Na každom výrobku by malo byť presné zloženie, zoznam prísad, a telefónne číslo (zadarmo) na výrobcu. Jedine výrobca Vás môže spoľahlivo informovať, či vo výrobnom procese nebol použitý glutén ani v minimálnom množstve. V reštauráciách by jedlá pre bezlepkovú diétu mali byť osobitne vyznačené. To isté sa týka aj označovania liekov (sirupy proti kašľu obsahujú často alkohol z obilnín).

COPYRIGHT © 2003 BY VLADIMÍR RIMÁR
ČLEN VÝBORU
ZDRUŽENIA RODIČOV A PRIATEĽOV
DETÍ A MLADISTVÝCH S COELIAKIOU


Hodnotenie:
1 2 3 4 5 5
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.