KLINICKÉ PREJAVY OCHORENIA

pridané: 2.11.2004 o 21:41 | vytlačiť
Rozsah postihnutia tenkého čreva môže byť rôzny a preto sú aj príznaky ochorenia rôzne. Hnačky so zapáchajúcou šedou stolicou s nestráveným tukom, zvracanie, úbytok hmotnosti a celková slabosť môžu byť prvými príznakmi ochorenia. U niektorých chorých je postihnutá len začiatočná časť tenkého čreva, v ktorej sa vstrebáva železo a ochorenie sa prejaví len málokrvnosťou (anémiou).

Pri ďalšom nepoznanom priebehu ochorenia sa prejavujú aj ďalšie príznaky vyvolané nedostatkom dôležitých vitamínov a minerálov. Zníženie vstrebávania vápnika má za následok možnú osteoporózu, osteomaláciu alebo syndróm zvýšenej nervosvalovej dráždivosti. Pri zvýšenej nervosvalovej dráždivosti môžeme pozorovať nápadnú zmenu chovania dieťaťa, ktoré často reaguje negativisticky a je mrzuté. Po vylúčení lepku zo stravy sa však správanie dieťaťa ihneď upraví.

Všetky tieto ochorenia sú spojené s nedostatkom ukladania minerálov, hlavne vápnika do kostí. Pokiaľ sa znížené vstrebávanie prejaví ako nedostatok vitamínov tzv. hypovitaminóza alebo avitaminóza vzniká naozaj široká paleta príznakov postihujúcich rôzne systémy v organizme človeka.

Precitlivenosť na lepok sa môže prejaviť aj kožnými príznakmi, najčastejšie začervenaním a pálením vonkajšieho povrchu končatín (najmä v oblasti lakťov a kolien).

Porucha vstrebávania látok v tenkom čreve môže zapríčiniť stratu chuti do jedla a tým aj zastavenie váhového prírastku. Úbytok na váhe je najviac viditeľný na končatinách, ktoré sú tenké. Bruško je vypuklé a roztiahnuté v dôsledku nadmerného črevného obsahu.

Okrem týchto typických prejavov sa často stretávame u detí s netypickými formami celiakie, najmä u batoliat, detí predškolského a školského veku. Deti s týmto atypicky prebiehajúcim ochorením mávajú poruchy rastu a často chýbajú typické prejavy choroby ako napr. časté stolice, dokonca môžu trpieť zápchou.

COPYRIGHT © 2003 BY VLADIMÍR RIMÁR
ČLEN VÝBORU
ZDRUŽENIA RODIČOV A PRIATEĽOV
DETÍ A MLADISTVÝCH S COELIAKIOU


Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (2)

 • napísal:
  používateľ:
  hrnciarova
  pridané:
  12:51 6.11.2007

  Chcela by som sa opýtať, či je možné, aby syn aj po negatívnom antigliadínovom vyšetrení mohol mať celiakiu. Má 7,5 r. 125 cm, 20 kg intolerancia kravského mlieka, laktóza negatívne. Už od detsva máva často afty s vysokými horúčkami, stolicu mával tiež tvrdšiu (raz si pamätám, že sme mali veľký problém so stolicou, až plakal, ako ho to bolelo), bolesti bruška tiež zvykne mávať (ťažko je to vylúčiť, či je to z toho dôvodu, že nechcel chodiť do škôlky, príp. do školy (problémy s vyuč. nemá)) a v poslednom roku je aj dosť podráždený, na všetko sa hneď nahnevá, ťažko sa s ním komunikuje, akoby bol uzavretý do seba (pritom má 2 súrodencov a snažím sa nájsť na každého kúsok času). Teraz v priebehu mesiaca sa mu zopakovali niekoľko dňové (5,6) horúčky cez 39 oC, aj po štyroch hodinách. Na pohotovosti nám povedali, že je to angína, ale jeho hrdlo vôbec nebolelo. Až na 4. deň sa mu objavili afty (jedna mala cca 1cm). Pani dokt. nám povedala, že asi to ani nebola angína, ale aftózna stomatitída. Po 3 týždňoch sa mu vysoké horúčky zopakovali. Keďže sme nechceli znovu antibiotiká, tak sme čakali, či klesnú (nasadila som mu znovu všetky B-vitamíny). Horúčky neklesali, nádcha, kašel žiaden. Až 6. deň po znovu nasadení Antibiotík mu klesli. Piaty deň sa začal sťažovať na bolesti hrdla a neskôr mal celú pusinu prekrvenú, na podnebí sa mu objavili červené bodky, postupne fliačiky. Ale afty to nevyzerali. Na kontrole u p. doktorky sme sa dozvedeli, že teraz to vyzerá ako viróza. Zobrala mu aj krv. Sedimentáciu mal 38/78 po piatich dňoch antibiotík. KO bol už v poriadku. Zobrala mu aj znovu krv na antigliadínové vyšetrenie. Takže čakáme na výsledky. Som z toho už nešťastná, lebo také vysoké horúčky (aj 39,8) ho dosť vyčerpávajú. Jesť tiež nepapá viac ako treba a pri teplotách ho ani nemá význam nútiť. Bola som rada, že aspoň pil a čo to zjedol. Ešte by som mala spomenúť, že keď mal cca 5 rokov, začali sme chodiť do gastroenterologickej ambulancie, kde mu pani doktorka zistila, že ešte má čiastočne GE reflux. (Keď bol bábätko, aj po hodine spinkania si odgrcol tak, že sa mi zdalo, že všetko, čo spapal išlo von.) Bolesti bruška postupne prestali a tak sme tam prestali chodiť. V máji mu znovu robili gastro. vyšetrenie a povedali, že všetko je v poriadku. Vie mi niekto poradiť, kam sa obrátiť? Ď. :-)

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  17:38 6.11.2007

  nervozita, bolesti bruska, zapcha... akoby si popisovala moju malu. Ale my sme mali zapchu nonstop 2 roky, trvale na duphalacu... Nemyslim si ze teploty suvisia s celiakiou, uz su chripky, virozy, vela deti ma oslabenu imunitu. Uvidis ako vam vyjdu testy na gliadin, ale jedine momentalne stopercentne vysetrenie je biopsia tenkeho creva. Aj my sme mali v detstve reflux, ale nemyslim ze to suvisi.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.