DIAGNÓZA

pridané: 2.11.2004 o 21:42 | vytlačiť
Diagnózu možno stanoviť na základe imunologického vyšetrenia, ktoré preukáže protilátky proti lepku v krvi. Nasleduje bioptické vyšetrenie sliznice čreva, tzv. endoskopia, ktoré preukáže zmeny na črevnej sliznici, typické pre celiakiu.
Dôkaz antigliadinových protilátok (AGA) triedy IgG a IgA, a antiendomýziových protilátok (EMA) triedy IgA, antijejunálnych protilátok (JAB) a antiretikulínových protilátok (ARA).

U pacientov s pozitívnym výsledkom imunologických testov je indikovaná biopsia tenkého čreva (histologické vyšetrenie odobratej vzorky), ktorou je možné potvrdiť diagnózu. Často je potrebná opakovaná biopsia aj s časovým odstupom (po diéte) alebo pri nezlepšovaní ochorenia. K diagnóze sú často potrebné aj špeciálne rtg vyšetrenia. Až zistenie zlepšenia alebo ústupu príznakov ochorenia (aj pomocou biopsie) po prísnej diéte môže niekedy definitívne potvrdiť diagnózu. Potrebné je vylúčiť aj iné ochorenia spôsobujúce malabsorbciu (poruchu vstrebávania živín v čreve) ako napr.
Crohnovu chorobu, Whippleovu chorobu, parazitózy a iné ochorenia.

COPYRIGHT © 2003 BY VLADIMÍR RIMÁR
ČLEN VÝBORU
ZDRUŽENIA RODIČOV A PRIATEĽOV
DETÍ A MLADISTVÝCH S COELIAKIOU
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (4)

 • napísal:
  používateľ:
  Patricia
  pridané:
  11:48 4.11.2004

  Mne diagnostikovali celiakiu biopsiou v roku 1997. Od malička som mávala obstipácie, nechutenstvo ,bolesti brucha a anémiu. Priam bytostne sa mi hnusilo mlieko, po ktorom som neustávajúco zvracala, ktoré do mňa ale cpali,lebo je zdravé. Sledovaná som bola od detstva na alergologickej ambulancii, lebo som bola alergická na čokoľvek. Na tento problém prišiel až môj pôrodník počas tehotenstva.Mala som ťažkú anémiu ,ale prebytok železa a zlyhala mi štítna zľaza. Rok som dodržiavala bezlepkovú dietu a na kontrole mi gastorenterologička povedala, že už je to OK a dietu držať nemusím.Udivuje ma to, že mnohí lekári majú málo znalostí o tejto diagnóze zľachčujú ju a podceňujú a ľudia ešte menej.Mnohí znami považujú moju dietu za moju snahu upútať,alebo odlíšiť sa.Keď moja malá dcéra, začala zvracať po prechode na sunar a plakávať od bolestí brucha.Moje okolie ma považovalo za úchylnú, keď jej dávam robiť testy a vyšetrenia.Lekári ma odbíjali, že je ešte maličká a že sa to nedá.Čudovali sa prečo prečo trvám na vyšetreniach, prečo nepočkám snáď vyrastie.Bohužiaľ moje obavy sa potvrdili a bezlepkujeme obe.Malá sa len ťažko vzdávala obyčajných vecí, ktoré ľúbila.Rohlíkov, a obilninových guličiek od Nestlé.Vie mi niekto poradiť , ktoré guličky sa môžu jesť pri našej diete?Inak sme si na všetko zvykli.Pata

 • napísal:
  používateľ:
  Martin
  pridané:
  09:08 25.11.2004

  Som na tejto stranke prvy krat a mozno kdesi je aj odpoved na moju otazku. rad by som vedel, ktore kriterium je rozhodujuce pre urcenie diagnozy, ak ide o diferneciu medzi tou "klasickou" celiakiou a tropickou (ktora je liecitelna). Po "gastro vysetreni" podla vzoriek tenkeho creva lekar konstatoval diagnozu celiakie, avsak u mna sa choroba prejavila po navrate z Indie, kde je mozne "chytit" aj tropicku sprue. Vysledky z krvi su uz 100% smerodajne???

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  14:35 28.9.2005

  Skús sa zastaviť v predajni špeciálnych potravín Planeta food v Bratislave na Karpatskej ulici (číslo si nepamätám, ale nájdeš to). Tam ti poradia aj ohľadne diéty.

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  18:37 29.9.2005

  Najsmerodajnejsie je Enterobiopsia tenkeho creva, ta ti zaruci 100perc. diagnozu. Anna

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.