Prvý online prieskum o celiakii na Slovensku - vyhodnotenie

pridané: 9.2.2012 o 13:18 | vytlačiť
Milí priatelia,
tak, ako sme sľúbili, prinášame vám zhrnuté výsledky historicky prvého online prieskumu o celiakii na Slovensku. Prieskumu sa zúčastnilo takmer 550 respondentov, čo považujeme za veľký úspech. Z toho vyše 400 bolo celiatikov. Všetkým, ktorí sa aktívne zapojili, ďakujeme.

Základné informácie a bezlepkové potraviny

Obr1

Väčšina domácností (77%) má len jedného celiatika, v 26% prípadov sú v rodine celiatici dvaja. Známa je tiež častá kombinácia celiakie s intoleranciou laktózy (26%) prípadne s alergiou na mlieko (18%).

Takmer 50% celiatikov si necháva predpisovať potraviny na recept aspoň raz za mesaic, ďalších 33% štvrťročne. Väčšina celiatikov tiež nakupuje bezlepkové potraviny v supermarketoch alebo biopredajniach.

Obr2

Väčšina z nás míňa mesačne na nákup špeciálnych dietetických potravín minimálne 30-50 Eur, pričom rovnako nákup potravín robíme najčastejšie raz za mesiac.

Šírku sortimentu bezlepkových potravín v kamenných predajniach označila väčšina celiatikov známkou 3. O niečo lepší sortiment majú predajne internetové, ktoré boli hodnotené známkou 2. Tiež sme celkom spokojní s kvalitou a chuťou bezlepkových potravín, hodnotíme ich na dvojku.
Mierne výhrady máme k dostupnosti potravín, dostupnosti patrí známka 3.

Stravovanie
Väčšina z nás, až viac ako 54% sa v reštauráciách nestravuje vôbec, 20% z nás iba raz do týždňa. Tým pádom si 65% z nás pripravuje vlastnú stravu aj v prípade, že sa stravuje mimo domova. V prípade, že sa už v reštauráciách stravovať musíme, ohľadne zloženia jedla vždy dôkladne vyspovedáme čašníka. 30% z nás napriek tomu nedôveruje informáciám, ktoré im reštaurácia alebo čašník poskytne. V reštauráciách väčšinou obedujeme (69%), menej večeriame (často príp. občas 41%).

Celiakia.sk
Na stránke celiakia.sk oceňujete najviac informácie od ostatných celiatikov, tiež rady lekárov a recepty. Až 97% respondentov pritom čerpá informácie práve z internetu. Uvedomujeme si však, že práve výsledky tejto otázky sú skreslené charakterom prieskumu – do prieskumu neboli zapojení celiatici, ktorí nemajú prístup na internet, príp. s internetom a PC aktívne nepracujú. Aj preto nepovažujeme relatívne nízke percento ľudí využívajúcich informácie z občianskych združení za objektívne.

Obr3

Sme však nesmierne vďační za všetky námety na ďalšie témy a vylepšenia stránky celiakia.sk. Ďakujeme tiež za kritické pripomienky, budeme sa ich rovnako snažiť postupne zapracovať.

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.