Autoimunitné ochorenia na vzostupe

pridané: 31.10.2012 o 17:29 | vytlačiť

Miera výskytu autoimunitných ochorení, ako diabetes 1. typu, celiakia a lupus je na vzostupe a diagnostikuje sa v stále väčšom počte a to nielen v Spojených štátoch.

Podľa Americkej asociácie diabetikov, miera výskytu diabetesu 1.typu, vzrástla  napríklad z roka 2001 do roka 2009 o 23%, pričom podobný nárast zaznamenali aj vo Fínsku. Vedci z Centra pre diabetickú kontrolu predpokladajú, že tento nárast určite nemá pôvod iba v lepšej diagnostike.

Epidemiológovia v Nórsku argumentovali, že stúpajúca miera výskytu je výsledkom prirodzenej ”biologickej zmeny v ochorení”, a nie výsledkom lepšej diagnostiky.  Znepokojujú ich však vyššie miery výskytu autoimunitných ochorení v mestských oblastiach v porovnaní s vidieckymi.

Švédski a nemeckí výskumníci sa zhodujú v tom, že samotná pokročilá diagnostika nemôže vysvetliť súčasný nárast v MS.

Zdá sa, že aj v USA je celiakia na vzostupe; na základe nedávnych populačných údajov, ktoré poukazujú na jej výrazný nárast v priebehu niekoľkých posledných dekád.

Tak ako veda pomohla eliminovať červov z našich tiel, ktoré sa považovali za bežné črevné parazity, tak aj výskyt zápalového ochorenia čriev (IBD) sa zvýšil  z 1 osoby na vzorke 10 000 osôb,  na jednu osobu z 200. Rovnako na vzostupe sú aj úmrtia a komplikácie spôsobené lupusom.

Podľa novej štúdie publikovanej v časopise pre Artritídu a reumatizmus, sa počas rokov 1995-2006 u mladých ľudí výrazne zvýšilo ochorenie obličiek vo finálnom štádiu.

Polovica pacientov s danou diagnózou boli afroameričania. Černosi trpia počas posledného štádia choroby obličiek v pomere šesť až sedemkrát väčšom než belosi.

Dr. Frederick Miller z Národného Inštitútu enviromentálnych zdravotníckych vied s Ladd súhlasí. Rovnako verí, že nárast diagnostikovaného autoimúnneho ochorenia obsahuje pravdepodobne aj enviromentálny faktor.

Takže čo to všetko znamená? V súčasnosti nie je známa žiadna jasná odpoveď. Viacerých vedcov, ktorí sa snažia nájsť príčiny ochorenia a vyvinúť metódy liečby, zamestnáva štúdium viac ako 80 rôznych typov autoimunitného ochorenia.

Podľa Dr. Milllera, výskum ponúka najlepší spôsob ako bojovať proti  vzrastajúcemu počtu autoimunitného ochorenia tým, že sa snaží porozumieť genetickým a enviromentálnym rizikovým faktorom. Toto pomôže lekárom diagnostikovať tých, u ktorých je nebezpečenstvo akejkoľvek choroby po určitom vystavení enviromentálnym faktorom s možnosťou ich minimalizácie a v prvom rade predchádzaní rozvoju choroby. 

V rovnakom čase celiatici s inými autoimunitnými predispozíciami môžu iba pokračovať vo svojej liečbe a nájsť malú útechu v tom, že vedia, že nie sú sami a veda sa stále snaží nachádzať odpovede. 

 

Autor: Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

 

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

 

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Miloslav Jurík

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.