stravovanie pracujúcich celiatikov po 1.9.2007

pridané: 8.8.2007 o 18:33 | vytlačiť
Dobrý deň pracujúci celiatici !
určite ste postrehli, že od 1.9.2007 nadobudne účinnosť novela Zákonníka práce, ktorá prinesie pomerne jasné pravidlá, podľa ktorých musí zamestnávateľ zabezpečovať stravovanie zamestnancom. Prvýkrát je pamätané aj na nás .

Preto aspoň v stručnosti:
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi ( ktorý odpracuje aspoň 4 hodiny denne) stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy. Môže tak urobiť prostredníctvom vlastného stravovacieho zariadenia alebo prostredníctvom iného stravovacieho zariadenia, ako aj poskytnutím tzv.gastro lístkov. Zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na stravovanie najmenej vo výške 55% ceny jedla, najviac vo výške 55% stravného určeného pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín( tj .dnes 89.- Sk, z toho 55% je 48,95 Sk ) . Hodnota stravovacej poukážky sa považuje za hodnotu jedla a je najmenej 75% stravného poskytnutého na pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín ( teda 75% z 89.- Sk je 66,75 Sk).Znamená to, že gastrolístok od 1. septembra by nemal byť v nižšej hodnote ako 66,75 Sk. Z tejto sumy zamestnávateľ prispieva najmenej 36,71 Sk najviac 48,95 Sk . Samozrejme k tomu je možné čerpať príspevok zo sociálneho fondu.
Podstatná zmena je však v tom, že ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľov, potom mu zamestnávateľ poskytne finančný príspevok v sume určenej podľa hore uvedených pravidiel ( teda od 36,72 Sk do 48,95 Sk ).
Všetky sumy, ktoré uvádzam hore vychádzajú z dnes platného právnemu stavu. Ak sa zmení zákon o cestovných náhradách, zmenia sa aj uvedené hodnoty.
Je potrebné ešte uviesť, že vyššie, resp. odlišné podmienky je možné dohodnúť len po prerokovaní zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov.
Myslím, že táto úprava podstatne zjednoduší náš život, pretože teraz už zamestnávateľ bude musieť poskytnúť príspevok na stravovanie, pokiaľ nezabezpečí sám diétne stravovanie. ( Nová právna úprava je uvedená v § 152 novelizovaného zákonníka práce).
pozdravuje Daniela
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: DanielaBacíková

Diskusia k magazinu (12)

 • napísal:
  používateľ:
  jankinka63
  pridané:
  12:48 9.8.2007

  Dobrý deň, manželovi iba nedávno diagnostikovali celiakiu.Je živnostník a neviem či má možnosť získať nejaký príspevok na stravovanie. A ak áno čo pre to treba urobiť. Viete mi poradiť?.Ďakujem Jana

 • napísal:
  používateľ:
  Silvia_deti
  pridané:
  19:14 9.8.2007

  Pokiaľ viem, tak podnikatelia majú tak isto nárok na stravné za každý odpracovaný deň ako zamestnanci. Silvia_deti

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  21:43 9.8.2007

  Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa spýtať, či došlo konečne aj k zmenám v stravovaní celiatikov-detí v školských jedálňach. Bude už dané konečne zákonom, že školské jedálne majú poskytovať aj takúto stravu? Ďakujem za odpoveď. Beáta.

 • napísal:
  používateľ:
  DanielaBacíková
  pridané:
  08:47 10.8.2007

  Živnostíci - teda SZČO si môžu vo výdavkoch uplatniť celú hodnotu stravovacej poukážky, teda dnes 89.- Sk. Musia však preukázať jej zakúpenie. Preto doporučujem uzavrieť zmluvu s firmou, ktorá predáva gastro lístky, a potom celú hodnotu stravovacích poukážok, ako aj náklady s tým spojené môže vykazovať v účtovníctve. Lístky si môže kúpiť na každý reálne odpracovaný deň. ( tento postup platí len ak o výdavkoch účtuje, teda nevykazuje ich paušálom- ale to nech sa poradí u svojej ekonomky). Ahoj Daniela

 • napísal:
  používateľ:
  Saida
  pridané:
  10:57 10.8.2007

  Najčastejšie kladená otázka: Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť? ODPOVEĎ: S účinnosťou od 1.1.2006 do 31.12.2006 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2), uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), pričom rozsah pracovného času je vymedzený § 85 Zákonníka práce (ZP). Títo daňovníci majú teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. vo výške 55% stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5 - 12 hodín. Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s citovaným zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. obedovými lístkami), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad. Tieto výdavky nemôže uplatniť daňovník, ktorý síce vykonáva podnikanie či inú samostatnú zárobkovú činnosť, ale je súbežne zamestnaný a súčasne mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie (taktiež podľa ZP a zákona o cestovných náhradách) v súvislosti so závislou činnosťou a v tomto dni si uplatnil u zamestnávateľa príspevok na stravovanie na pracovisku alebo tento daňovník si uplatňuje výdavky na stravovanie pri tzv. pracovných cestách podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Zákonom č. 688/2006 Z.z., ktorý novelizoval zákon o dani z príjmov, bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p). S účinnosťou od 1. januára 2007 sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Aj naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. ZDROJ: www.drsr.sk Zdraví Bea

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  22:52 29.8.2007

  Beátka, ja mam dcerku buducu skolkarku, vlastne cakame len na biopsiu a potom , ked dame trosku do poriadku crievka zacne chodit do skolky. Uz som sa tam informovala, pani veduca kuchyne nema o bezlepkovej strave ani sajnu, takze budem nosit celodennu stravu. fakt uzas. Minule bolo v TV nieco o tom, ze sa pripravuje nejaka smernica pre skolstvo ohladne dietneho stravovania, ale uprimne povedane, nemyslim ze to bude bezpecne. Ktora kucharka si da tu namahu, aby presne nastudovala co moze jest jedno dieta z povedzme 300 a citala zlozenie kazdeho vyrobku na obale? Uz aj mne, a to som fakt opatrna, sa stalo, ze som malu nakrmila slahackou v spreji a az potom som precitala ze tam je lepok. no napadlo by ma to? Rosie

 • napísal:
  používateľ:
  kroki
  pridané:
  13:48 12.10.2007

  to je výborná správa, velmi sa tomu teším. ale mam otazku. celiakiu mi zistil jeden výborný lekar, ktorý však neposobi ako bezny. je to lekar sportovcov, ktory sa stara vyhradne o nich. ako mam postupovat, ak nemam (zatial) ziadne potvrdenie o mojej "chorobe"? dakujem pekne za odpoved

 • napísal:
  používateľ:
  prosou
  pridané:
  11:01 2.2.2008

  V súvislosti s týmto by ma zaujímala jedna vec. Ako je to s náhradami za pracovné cesty? Ja som bol na služobnej ceste vo Veľkej Británii, kde som bol ubytovaný na hoteli. Diéty na raňajky mi zamestnávateľ odmietol vyplatiť nakoľko vraj súčasťou ubytovania boli aj raňajky v hoteli. Poskytol mi len diéty na obedy a večere. Avšak ja som raňajkovať v hoteli nemohol, nakoľko držím bezlepkovú diétu. Kto sa vyzná v legislatíve? Mám nárok aj na diéty na raňajky v takomto prípade? Ďakujem!

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  12:12 3.2.2008

  Počuj, by si mohol byť rád, že si mal aspoň diétne obedy a večere. Neviem, čo by si ešte chcel. Veď tvoj zamestnávateľ robil čo mohol.

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  21:46 4.2.2008

  Ach, co necitas Anonymous??? Nepisal ze mal dietne obedy, ale ze mal diety - to su peniaze na jedlo ked si na sluzobke.

 • napísal:
  používateľ:
  Soleil
  pridané:
  14:36 21.3.2008

  Ja si myslim, ze aj tie ranajky by ti mal zamestnavatel preplatit. Ak predsa len nie, ja by som sa dohodla s hotelom, aby ti teda pripravili bezlepkove ranajky. Ak bude za to väcsia cena, nech si to odbukuju u tvojho zamestnavatela.

 • napísal:
  používateľ:
  vilaamalka
  pridané:
  14:28 25.3.2008

  ja som bola na sluzobke v zahranici v hoteli. nastastie nase ekonomky to riesili tak, ze sa pytali, co som mala ja zabezpecene a mne dali potom peniaze -diety aj na ranajky. pripadne, ked som vedela uz dlhsie vopred, ze idem na sluzobku, tak som zahlasila zahr. partnerom, ze mam tuto dietu a oni mi zabezpecili aj bezlepkove zemle na ranajky.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.