Ministerstvo prace, socialnych veci a rodiny, alebo Ministerstvo zdravotnictva?

pridané: 8.4.2005 o 08:38 | vytlačiť
Mili citatelia,

pre tych ktori necitaju Zdravotnicke noviny, davam do pozornosti clanok ohladom presunu kompetencii zdravotne postihnutych z MPSVR SR na MZ SR.

Cakaju nas zmeny, ale este nik netusi ake...

Zdravi,
Stefka.


Tu je clanok:

Rada zdravotne postihnutých k presunu kompetencií na MZ SR. Mimovládne organizácie majú obavy z presadzovania medicínskeho modelu
(24.03.2005; Zdravotnícke noviny; č. 12/2005, s. 2; thr)

Rada vlády pre problematiku občanov so zdravotným postihnutím sa zaoberala presunom kompetencií z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na Ministerstvo zdravotníctva SR. Na rokovaní sa zúčastnil aj štátny tajomník MZ SR MUDr. Ján Gajdoš.
Členovia rady majú obavu, že presunutím na ministerstvo zdravotníctva dôjde k určitému zdôrazneniu atribútov medicínskeho modelu starostlivosti (obávajú sa, že ich budú vnímať ako chorých) oproti sociálnemu, ktorý sa u nás už pomaly rozvíja (cieľom má byť plná integrácia do života). "Dokáže ministerstvo zdravotníctva riešiť otázku integrácie, keď s tým nemá žiadne skúsenosti?" opýtala sa Viera Záhorcová, ktorá zastrešuje v rade problematiku občanov s duševnými postihnutiami.
Nespokojní členovia rady, medzi ktorými sú aj viacerí predstavitelia mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa problematikou občanov so zdravotným postihnutím, nesúhlasia ani s pokračovaním práce na návrhu zákona o dlhodobej starostlivosti v zmysle Koncepcie sociálnej a dlhodobej starostlivosti schválenou vládou SR v minulom roku. Podľa nich ide o politické rozhodnutie, s ktorým nesúhlasia. Zhodli sa aj v tom, že tvorcovia ich neinformujú, nepoznajú aktuálny text, vraj existujú viaceré spracovania, a keď sa k materiálu predsa dostanú, už nie je platný, čo tiež vyvoláva veľkú neistotu. "Ide o nekorektný prístup tvorcov koncepcie, tento materiál sa nám ešte nedostal do rúk. Pokiaľ nemáme zásadný materiál v rukách, tak je veľmi ťažko o tom diskutovať. Boli sme ubezpečení, že bude zdôraznený sociálny model. Zákon o sociálnom poistení a jeho kritériá na posudzovanie vychádzajú iba z medicínskeho modelu príloha obsahuje medicínske diagnózy, ktoré neodrážajú zručnosť človeka so zdravotným postihnutím realizovať sa na trhu práce. Tak, ako sme neboli schopní pred rokom a pol, keď bol prijatý zákon o sociálnom poistení, presadiť sociálny model tohto zákona, tak aj dnes kompetentní nerozumejú funkčnej diagnostike. Takže ubezpečenia, že všetko bude v poriadku, sú nerelevantné a vytvárajú obrovskú mieru neistoty. Opakovane sa stretávame s tým, že nie sú akceptované naše pripomienky, a preto nie je dôvod na to, aby som očakávala, že práve tento model, ktorý dnes ani nemáme v rukách, bude zárukou nejakého zlepšenia kvality života zdravotne postihnutých občanov," uviedla Viera Záhorcová.
Na tlačovej besede, ktorá sa konala po rokovaní rady, poslanec NR SR a člen rady Peter Body (SDKÚ) tvrdil, že nedôveru vzbudzuje návrh na presun prostriedkov určených na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia pod rezort zdravotníctva: "Je to 5,7 mld. Sk, ktoré by putovali do zdravotných poisťovní. S týmto zásadne nesúhlasíme, pretože koncepcia, ktorá je v zákone č. 195 o sociálnej pomoci, je filozoficky dobre pripravená, ale treba ju dopracovať." Predseda rady, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník pokladá obavy hendikepovaných za prirodzené, podľa neho sú však predčasné.
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Komarcova

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.