Zlepšuje fyzická aktivita minerálnu hustotu kostí u žien na bezlepkovej diéte?

pridané: 12.6.2012 o 21:59 | vytlačiť
Tím lekárov-výskumníkov sa nedávno rozhodol preskúmať účinky cvičenia a bezlepkovej diéty na kostnú hmotu žien s celiakiou.
Výskumný tím sa skladal z Valentíny Passanantiovej, Antonelly Santonicolaaovej, Cristiny Bucciaovej, Paola Andreozziaho, Antonelly Ranaudoy, Daniely V. Di Giacomoc a Caroliny Ciacciovej.

Tím patrí pod Oddelenie klinickej a experimentálnej medicíny na Univerzite Federica II. v talianskom Neapole, gastrointestinálnej jednotky Školy medicíny Salernskej Univerzity v talianskom Salerne a Celiatického centra Oddelenia medicíny na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

Na účely tejto štúdie tím najal dve skupiny žien.
V oboch skupinách preskúmali fyzickú aktivitu, únavu a minerálnu hustotu kostí u žien s celiakiou, rovnako pri jej diagnostikovaní a počas nasadenej bezlepkovej diéty.

V prvej skupine 48 žien tím meral minerálnu hustotu kostí pri diagnostikovaní celiakie a po dvoch rokoch bezlepkovej diéty.
V druhej skupine 47 žien, výskumníci zmerali minerálnu hustotu kostí pri diagnostikovaní celiakie a po 5 rokoch bezlepkovej diéty.

Výskumníci skúmali a vyhodnocovali obe skupiny podľa fyzickej aktivity a zaraďovali ich podľa vizuálnej analógovej stupnice, čo sa týka stupňa vnímania únavy u žien pri diagnostikovaní celiakie a jej následnej kontrole.

Tím tiež zozbieral dáta o fajčení, požívaní alkoholu, gastrointestinálnych príznakoch, liečbe drogových závislostí a indexe telesnej hmotnosti.
Berúc do úvahy všetky tieto faktory, obe skupiny preukázali podobné výsledky.

Pri následnej kontrole sa priemerný index telesnej hmotnosti a skóre dotazníka o fyzickej zdatnosti od pôvodných hodnôt veľmi nelíšili.
Obom skupinám sa zvýšila kostná hustota a skóre fyzickej zdatnosti na vizuálnej analógovej stupnici zostalo nezmenené.

U oboch skupín došlo k výraznému zlepšeniu kostnej hustoty po dvoch rokoch bezlepkovej diéty.
Pri oboch skupinách bola fyzická aktivita často nízka a hrala iba malú úlohu pri zmenách minerálnej hustoty kostí.

Nezdá sa teda, že by cvičenie pomohlo výrazne zvýšiť minerálnu hustotu kostí a nasadenie bezlepkovej diéty je dostatočné na to, aby sa minerálna hustota znova dostala na normálnu úroveň.

Zdroj: 2011 Editrice Gastroenterologica Italiana S.r.l. Published by Elsevier Ltd. doi:10.1016/j.dld.2011.12.012

Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.