Väčšinu prípadov rezistentnej celiakie spôsobuje pretrvávajúca konzumácia lepku

pridané: 27.8.2012 o 20:01 | vytlačiť
Rezistentná celiakia je taká, pri ktorej symptómy, ktoré odolávajú liečbe, pokračujú aj pri bezlepkovej diéte.

Tím výskumníkov sa nedávno rozhodol hľadať najpravdepodobnejšie príčiny pretrvávajúcich symptómov celiatických pacientov na bezlepkovej diéte.

Vo výskumnom tíme boli David H. Dewar, Suzanne C. Donnelly, Simon D. McLaughlin, Matthew W. Johnson, H. Julia Ellis a Paul J. Ciclitira. Sú rôzne napojení na King’s College v Londýne, divíziu Diabetu a výživových vied, oddelenie Gastroenterológie a Raynovho inštitútu v nemocnici St. Thomas v Londýne. Cieľom ich štúdie bolo vyšetriť všetkých pacientov, ktorí sa obrátili na naše centrum s rezistentnou celiakiou (NRCD) a stanoviť príčinu ich pretrvávajúcich symptómov.

Pri štúdii výskumný tím vyšetril všetkých pacientov s rezistentnou celiakiou, ktorí sa obrátili na gastroenterologické centrum počas obdobia dlhšieho ako 18 mesiacov. Následne, u týchto pacientov, stanovili príčinu pretrvávajúcich symptómov.

U všetkých pacientov tím stanovil kompletnú anamnézu ich prípadov a vykonal komplexnú prehliadku s rutinným odberom krvi vrátane merania protilátok proti tkanivovej transglutamináze. Okrem toho bol každý pacient ošetrený dietológom-špecialistom pre gastroenterológiu, aby sa odhalili medzery v stravovaní, alebo akékoľvek skryté zdroje konzumácie lepku.

Tam, kde to bolo možné, tím uskutočnil prehliadku vo forme biopsie tenkého čreva a výsledky porovnal s biopsiou z odporúčajúcej nemocnice.

Pacienti s pretrvávajúcimi symptómami sa podrobili kolonoskopii, prítomnosti laktulózy vodíka pri dychovej skúške, testovaniu pankreolaurylu a počítačovej tomografii brucha. Tím sledoval vývoj u pacientov po dobu najmenej dvoch rokov. Celkovo tím dozeral na 112 pacientov s rezistentnou celiakiou. Tím určil, že 12 z nich celiakiu určite nemá. Zo zvyšných 100 pacientov, skoro polovica, 45% , sa striktne neriadila bezlepkovou diétou. Z týchto, sa u 24 (53%) zistilo, že lepok konzumujú nedopatrením, zatiaľ čo 21 (47%), sa čestne priznalo, že diétu nedodržiavajú.

U 12 pacientov bola zistená mikroskopická kolitída a nadmerný rast baktérií v 9%, refraktérna celiakia bola zistená v 9%. U troch z nich bol diagnostikovaný črevný lymfóm. Po 2 rokoch, 78 pacienti boli na tom dobre, 8 malo pretrvávajúce symptómy a štyria zomreli.

Vo väčšine prípadov rezistentnej celiakie tím zistil, že v 90% možno nájsť reverzibilnú príčinu. Vo veľkom množstve týchto prípadov bola hlavnou príčinou pretrvávajúca konzumácia lepku. Pre budúci výskum v tejto oblasti, tím navrhuje použitie algoritmu.

Zdroj: World J Gastroenterol. 2012 Mar 28;18(12):1348-56.

Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.