Starší celiatickí pacienti na bezlepkovej diéte vykazujú znížený kognitívny výkon

pridané: 21.8.2012 o 17:43 | vytlačiť
Retrospektívne štúdie a prípadové štúdie vykazujú, že starší pacienti s celiakiou môžu trpieť poruchou kognitívnych funkcií. S cieľom posúdenia tejto možnosti výskumný tím nedávno uskutočnil štúdiu u celiatikov nad 65 rokov.

Na výskume sa podieľali vedci S. Casella, B. Zanini, F. Lanzarotto, C. Ricci, A. Marengoni, G. Romanelli, A. Lanzini z Gastroenterologickej jednotky oddelenia medicíny univerzity a civilnej nemocnice v talianskej Brescii.

Výskumníci chceli posúdiť funkčnú a kognitívnu výkonnosť celiatikov a pacientov pod lekárskym dohľadom starších ako 65 rokov.

Do štúdie zapojili 18 celiatických pacientov vo veku 75 rokov alebo starších (±4 roky, skupina A), ktorí boli na bezlepkovej diéte v priemere 5,5 roka (±3 roky) spolu s kontrolnou skupinou 18 pacientov zodpovedajúceho pohlavia a veku, v priemere 76-ročných (±4 roky, skupina B).

Tím následne uskutočnil rad funkčných a kognitívnych neuropsychologicých testov. Výsledky zaznamenali ako “zistené“ a ako “ekvivalentné“, ktoré odvodili zo zistených podľa referenčných kategórií.

Pri funkčných testoch zistili, že Barthelov index funkčnej výkonnosti je približne rovnaký pre obe skupiny.

Pri kognitívnych testoch však zistili, že zistené výsledky boli u celiatikov omnoho nižšie, ako u kontrolnej skupiny. Kognitívne testy sa skladali z viacerých testov: Mini Mental Test (malého mentálneho testu) (p=0.02), Trail Making Test (testu kreslenia stopy) (p=0.001), Semantic Fluency (testu sémantickej plynulosti) (p=0.03), Digital Symbol test (číslicového testu) (p=0.007),Ideo-motor appraxia (testu ideomotorickej apraxie) (p<0.001) a Bucco-facial appraxia (testu bukofaciálnej) apraxie (p<0.002).

Tiež zistili, že „ekvivalentné výsledky“ testov sémantickej pamäte boli pri celiakii tiež nižšie ako u kontrolných pacientov. Výsledky ukázali, že kognitívny výkon je pri starších pacientoch horší u celiatikov, ako u zdravej kontrolnej skupiny, a to aj napriek dlhotrvajúcej liečbe bezlepkovou diétou.

Uvádzajú, že "povedomie o rastúcom fenoméne vzniku celiakie v neskoršom veku je dôležité, aby sa minimalizovalo diagnostické oneskorenie a dlhšie pôsobenie lepku, ktoré môže nepriaznivo a nenávratne ovplyvniť kognitívne funkcie.“

Zdroj:
Dig Liver Dis. 2012 Apr 6.

Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.