Predpísať či kúpiť

pridané: 4.4.2016 o 22:46 | vytlačiť

Večnú otázku Byť či nebyť? sa nepýta už len Hamlet. Dnes je aktuálna aj u celiatikov, ale v znení Predpísať či kúpiť?

            Vieme, že pravidelné polročné kontroly u gastroenterológa nie sú len pre dozor nad vývojom choroby, ale aj preto, aby nám mohol predpísať potraviny na recept. Štát nám teda preplatí určitú čiastku z ceny. O tom, že aspoň tento krok je správny si nemusíme hovoriť, stačí ak sa pozrieme koľko stojí múka v obchodnom reťazci. Zlacnenie zo štyroch eur na euro osemdesiat (Schär) alebo z troch eur na osemdesiat centov (Promix) je nezanedbateľné.

            Zoznam potravín, ktoré si môžeme dať predpísať nám nedá lekár, ale je dostupný priamo na webe www.celiakia.sk alebo na stránke Ministerstva zdravotníctva (link príkladám - http://www.health.gov.sk/Clanok?zkdp201604), aktualizuje sa každý štvrťrok. Stačí si odpísať kód a ten potom predložiť pri objednávaní. Výber je skvelý, toľko vecí, ale nie na všetky máme nárok. O tom sa treba poradiť s lekárom. Máme však väčšie šťastie ako naši severní susedia, Česi, ktorí nemajú ZŤP, príspevok a ani doplatky za recept.

Najnovšie ma zaujali cestoviny. Obyčajné lepkové boli pre mňa vždy vynikajúce, a keďže som celiatik až od osemnástich rokov, mala som možnosť ochutnať všetko. Netvrdím, že kukuričné cestoviny sú zlé, ale sú neporovnateľné. Na predpis je ich dostupných niekoľko, ale to si môžete sami pozrieť a vybrať pre vás najchutnejšie, ktoré si vypýtate v lekárni. Osobne som najviac preferovala kolienka, ale s tými je problém. Až kým som jedného dňa nezahliadla práve v Tescu bezlepkové kolienka. Polkilové balenie za euro dvadsať? Cena? Skvelá. Chuť? Perfektná! Neviem, či ste si to už niekedy všimli, ale podľa mňa sa chuť cestovín líši aj tvarom.

Keksy a čokolády som si ešte neobjednávala, aj keď bábovka od Schäru je skvelá. Nedávno som ju dostala od kamaráta (kúpil ju v Kauflande) a aj napriek vyššej cene chutila všetkým dookola, nielen mne. Ako sa hovorí, takmer nerozoznateľná od obyčajnej. Teraz, keď sa už skoro všade hovorí o bezlepkovej strave sa v obchodoch objavujú bezlepkové kútiky. Sú oddelené priestorom aj cenou. No kto chce, kúpi.

Nuž, aká je konečná odpoveď na našu večnú otázku? Jednoznačná neexistuje, ale to ani v jednom prípade. Rozhodnúť sa musí každý sám, ale je to asi tak pol na pol. Aspoň pri predpisovaných receptoch.

 

Nabudúce si povieme niečo o tom, ako odpovedať ostatným na otázky „Prečo si nedáš toto?“ a ako ich naučiť to akceptovať.

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: zuzanab

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.