Nie, radšej bezlepkové

pridané: 14.4.2016 o 16:24 | vytlačiť

„Dáš si tyčinku? Veď len jednu, to ti nič nespraví.“ No, kto by si nedal, keby mohol. Ale naozaj to nič nespraví?

Mylný pocit neceliatikov. Myslia si, že je to len tak. Čo tam s nejakou hnačkou, vracaním alebo akné, to prejde. Oni však nevedia, že lepok nám poškodzuje sliznicu tenkého čreva. Najnovšie každému odpovedám presne takto – škodí to črevám. Chvíľu sa hrám na doktora, kým im vysvetlím, že v tenkom čreve máme klky, ktoré zachytávajú živiny a tým sa nám vstrebávajú do tela. Avšak, u celiatika sú tieto klky skoro úplne vyhladené a živiny sa nemajú o čo zachytiť. S tým sa spájajú problémy ako chudokrvnosť, ochorenia imunitného systému, ako aj v mojom prípade štítnej žľazy, a nedostatok niektorých vitamínov. Pri dodržiavaní diéty (prísnej!) sa klky obnovia a telo funguje opäť normálne. Jediná diagnóza je celoživotná diéta. Práve vtedy to väčšina pochopí a ďalej sa nepýta. Osvedčilo sa mi sa to naučiť naspamäť a naozaj to funguje. Môžete si myslieť, že to netreba vysvetľovať. Ale pokušenie je niekedy veľké a ľudia neoblomní.

Samozrejme, určite máme každý svoju slabú chvíľku. Ja mám pocit, že „hreším“, keď si dám pivo. Všetko ostatné dodržujem, ale obyčajného piva sa nedokážem vzdať. Až tak, že moja skoro jediná otázka na gastroenterológa bola, či si môžem dať občas pivo. A jeho odpoveď? Vraj ak nevypijem šesť každý deň, tak pokojne áno. Ponaučenie? Niekedy je lepšie sa opýtať a nielen tvrdohlavo odporovať. Celý život niečo objavujeme a skúšame, tak prečo to neurobiť aj s jedlom (alebo pitím).

Nabudúce niečo o stravovaní v jedálňach. :-)

Autorka článku: Barborka

V nadväznosti na tento Barborkin článok dávame do pozornosti jeden starý článok, ktorý riešil práve otázku Piva. Čítajte tu: http://www.celiakia.sk/magazin/zlozenie-vyrobkov/pivo-famy-vs-realita?mid=907 

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Miloslav Jurík

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.