Neplodná žena počala potom, čo jej diagnostikovali celiakiu

pridané: 23.7.2014 o 17:10 | vytlačiť

Celiakia môže byť  jedným z dôvodov neplodnosti žien. Prípad z Orlanda na Floride potvrdzuje túto skutočnosť. Vicky Crustová je dôkazom prospešnosti bezlepkovej diéty.

Crustová dlhé roky trpela bolesťami brucha, zápchou, úbytkom hmotnosti a vyrážkami, ktoré sa objavovali na nose, v ústach a na nohách. Napriek týmto symptómom sa vydala a s manželom si chceli založiť rodinu. Dvakrát otehotnela, ale ani v jednom prípade sa jej nepodarilo dieťa donosiť. Lekári nedokázali odhaliť príčinu jej potratov. Chodila od lekára k lekárovi, ani jeden z nich však nediagnostikoval celiakiu a jej ťažkosti sa postupom času zhoršovali.

V roku 2010 jej na Mayo Clinic diagnostikovali celiakiu a doktori boli presvedčení, že odhliadnuc od celiakie je zdravá, a ak bude dodržiavať bezlepkovú životosprávu, nič nebráni tomu, aby porodila zdravé dieťa. Aby sme boli féroví voči Crustovej niekdajším lekárom, celiakiu nie je jednoduché určiť. „Nie u každého sa objavia symptómy. Nie každý musí mať vyrážky, hnačky, nemusí trpieť všeobecnou únavou, či akýmikoľvek inými prejavmi tejto choroby,“ hovorí Dr. Christine Grevesová, gynekologička – pôrodníčka z Winnie Palmer v Orlande.

Po určení diagnózy Crustová začala dodržiavať bezlepkovú diétu a oplatilo sa. Vyrážky sa zahojili, bolesti brucha pominuli a ostala tehotná. „Môj život je teraz dokonalý. Po všetkých tých neúspechoch som teraz v šiestom mesiaci tehotenstva,“ povedala.

Samozrejme, celiakia nie je príčinou každej nevysvetliteľnej neplodnosti, a prípad Vicky Crustovej nie je nezvyčajný. Je skôr zobrazením dôsledkov celiatického ochorenia, dôležitosti správnej diagnózy a dodržiavania bezlepkovej životosprávy, keď je choroba potvrdená.

Poznáte niekoho s podobným príbehom?

 

Autor: Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preklad: Monika Srnková

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Miloslav Jurík

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.