Nedostatok vitamínov a minerálov – spoločný znak u novo diagnostikovaných pacientov s celiakiou

pridané: 8.1.2014 o 19:28 | vytlačiť

Ľudia postihnutí celiakiou väčšinou trpia aj malabsorpciou, stratou hmotnosti a nedostatkom vitamínov a minerálov. Tím výskumníkov v Holandsku si stanovil v nedávnej dobe cieľ zhodnotiť aktuálny stav nutričných hodnôt minerálov a vitamínov u skupiny „zavčas diagnostikovaných a neliečených dospelých pacientov“  Členmi výskumného tímu boli Nicolette J. Wierdsma, Marian A. E. van Bokhorst-de van der Schueren, Marijke Berkenpas, Chris J. J. Mulder, and Ad A. van Bodegraven. Výskum prebiehal v spolupráci s  Ústavom výživy a dietetiky na gastroenterologickej klinike v Stredisku  Celiakie v Amsterdame v centrálnej univerzitnej nemocnici  VU, Amsterdam, Holandsko.

Výskumníci hodnotili 80 novo diagnostikovaných pacientov s celiakiou, v priemernom veku 42,8 rokov, ±15,1 roka. Porovnávali koncentráciu vitamínov týchto pacientov so vzorkou 24 zdravých Holanďanov. Pred predpísaním bezlepkovej diéty, výskumníci skúmali nutričný stav a sérovú koncentráciu kyseliny listovej, vitamínov A, B6, B12, a D (25 hydroxyvitamín D), zinok, hemoglobín a feritín u týchto pacientov.  Výsledky poukázali na to, že takmer u deviatich z desať celiatikov (87 %) bola nameraná aspoň jedna z hodnôt nižšia ako referenčné minimum. Nedostatok vitamínu A bol zistený u 7,5 % pacientov, nedostatok vitamínu B6 u 14,5 %,  B12   u 19% a nižšie  hodnoty kyseliny listovej u 20 %. Podobne 67% pacientov vykazovalo nedostatok zinku, 46% zníženú zásobu železa a 32% trpelo anémiou. Celkovo 17% pacientov bolo podvyživených,  s viac ako 10% nežiaducim úbytkom hmotnosti. 22% žien bolo podvyživených (Body Mass Index – BMI< 18,5 a 29 % pacientov trpelo nadváhou (BMI>25). U kontrolovanej „zdravej“ vzorky sa nedostatok vitamínov vôbec neprejavil, aj keď u niektorých bol zistený minimálny nedostatok vitamínu B12. Zaujímavá je skutočnosť, že nedostatok vitamínov a minerálov nebol v priamej súvislosti s väčším stupňom poškodenia čriev alebo s nevhodným stupňom výživy.  Táto štúdia potvrdzuje, že nedostatok vitamínov a/alebo minerálov je spoločný u všetkých včas diagnostikovaných celiatikov. Ďalej sa potvrdil fakt, že stúpa obezita medzi pacientmi s prvotne diagnostikovanou celiakiou. Výsledky výskumu zdôrazňujú, že dôkladný monitoring výživy   je pravdepodobne zárukou  vytvorenia základnej diétnej línie a zachovania nutričných hodnôt v priebehu liečby celiakie.

Zdroj: Nutrients 2013, 5(10), 3975-3992; doi:10.3390/nu5103975

Autor: Jefferson Adams

Jefferson Adams je spisovateľ žijúci na voľnej nohe v San Franciscu.  Jeho poetická tvorba, eseje  a fotografie sa objavili medzi inými aj v nasledovných  publikáciách a časopisoch:  Antioch Review, Blue Mesa Review, CALIBAN, Hayden's Ferry Review, Huffington Post, the Mississippi Review a Slate. Adams je členom Národného zväzu spisovateľov v USA, Medzinárodného novinárskeho zväzu a zastrešuje sekciu Spravodajstva o zdraví pre  Examiner.com v San Franciscu.

Zverejnené s láskavým dovolením stránky celiac.com

Preklad: Alica Máriková

 

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Miloslav Jurík

Diskusia k magazinu (1)

 • napísal:
  používateľ:
  ferík
  pridané:
  11:16 22.2.2014

  Dobry den, napriek tomuto zaujimavemu zisteniu je prax taka, ze hladinu vitaminov a mineralov. lekari (gastro) pri celiakii, pokial viem, nestanovuju !!! Nakolko mam okrem celiakie dlhu dobu problemy so zapalmi nosovej sliznice, nosohltanu a hrdla, dal som si z vlastnej iniciativy (!) stanovit hladinu vitaminov a mineralov. Bolo zistene toto: Ca, Na, K, Chloridy, Mg, B12 - tieto hodnoty boli v norme Fosfor - 1,82 mmol/l, norma 0,81 - 1,45 Kys. listova - 8,8 mmol/l, norma 10.4 - 42.4 Vitamin D - 42,7 mmol/l, norma 75 - 175 Chcel som dat stanovit aj Becka kompletne, ale lekar mi tvrdil, ze nato z krvi nie je metoda (?). Chyba tu vela dalsich zisteni - napr. vit. A, zinok atd.. Zelezo bolo stanovene v inom rozbore a myslim, ze bolo v poriadku. Otazkou teraz je, ci deficit doplnat tabletami (tam je problem so vstrebavanim) alebo inak (injekcie ?).

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.