Nárast migrén u celiatikov, IBD

pridané: 14.8.2012 o 14:55 | vytlačiť
Ak máte celiakiu, alebo zápalové ochorenie čriev (IBD) a tiež trpíte migrénami, nie ste sám. V skutočnosti ste súčasťou narastajúceho počtu ľudí, ktorí trpia bolesťami hlavy spolu s celiakiou, alebo zápalovým ochorením čriev.

Nedávna štúdia zistila, že ľudia citliví na lepok (GS) trpia vyššou mierou bolestí hlavy. Štúdia bola prezentovaná na výročnom stretnutí Americkej Akadémie pre neurológiu, ktorá sa konala 21. - 28. apríla v New Orleans.

Výskumný tím, ktorý skúmal túto prepojenosť u amerických pacientov, viedla Alexandra Dimitrova, M.D., z Medicínskeho centra Kolumbijskej univerzity v New York City.

Tím uskutočnil výskum na vzorke 502 osôb, ktorá sa skladala zo 188 celiatikov, 111 osôb s IBD, 25 osôb s GS a 178 zdravých osôb (kontrolná vzorka).

Každý účastník skúmanej vzorky vyplnil osobný dotazník, ktorý zahŕňal záznamy o doterajšom zdravotnom stave, informácie o liekoch, alkohole/kofeíne/užívaní drog, liečebnú metódu/dĺžku celiakie/diagnózu IBDČ, dobu trvania bezlepkovej diéty, typ bolestí hlavy a ich frekvenciu.

Tím diagnostikoval migrénu pomocou ID-migrénového vyšetrenia a závažnosť bolestí hlavy vyhodnotil pomocou Testu o vplyve migrény (HIT-6).

Výsledky ukázali, že 30 percent celiatikov, 56 percent osôb s citlivosťou na lepok, 23 percent s IBD a 14 percent kontrolných pacientov zaznamenali chronické bolesti hlavy.

Keď tím nahradil zavádzajúce ukazovatele, u osôb s celiakiou, GS a IBD, objavil sa omnoho vyšší výskyt migrén v porovnaní s osobami pod lekárskym dohľadom v pomere 3,79, 9,53 a 2,66, v uvedenom poradí.

Merania testom HIT-6 ukázali, že osoby s migrénou, ktoré mali celiakiu trpeli závažnejšími bolesťami hlavy v porovnaní s inými skupinami.

Autori uvádzajú “z našich zistení vyplýva, že migréna je sprievodným prejavom celiakie, GS a IBD“. “Budúce intervenčné štúdie, by mali skúmať pacientov s migrénou kvôli celiakii, najmä tých, ktorí sú odolní proti liečbe migrény.“

Poznáte niekoho kto má celiakiu, je citlivý na lepok, alebo má IBD a tiež trpí migrénami? Podeľte sa s ním o výsledky tejto štúdie. Dajte to vedieť aj nám, prostredníctvom komentárov uvedených nižšie.

Zdroj: http://www.doctorslounge.com/index.php/news/pb/28608

Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (1)

 • napísal:
  používateľ:
  MM
  pridané:
  20:19 11.9.2012

  Som celiaticka, rok drzim bezlepkovu dietu a priblizne 10 rokov trpim migrenami, pri zachvate mi zabera maxalt, som pod dohladom neurologa. Okrem celiakie mi potvrdili intoleranciu kravskeho mlieka, vajecneho zltka a histaminovu intoleranciu. Po rocnej diete je nastup migreny miernejsi, no bez tabletky nefungujem. Dufam, ze sa to zlepsi, existuje studia, ze po case celiatikom migrena vymizla? S pozdravom Maruska.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.