Naozaj potrebujeme na diagnostikovanie celiakie biopsiu?

pridané: 20.7.2017 o 00:12 | vytlačiť

Donedávna sa biopsia dvanástnika považovala za základný predpoklad pri určovaní diagnózy celiakie, to sa však mení.  

Z niekoľkých štúdií vyplynulo, že celiakia sa dá diagnostikovať aj pomocou samotných sérologických vyšetrení, hoci mnoho klinických lekárov tento prístup ešte celkom neprijalo.

V retrospektívnych aj prospektívnych štúdiách jeden výskumný tím preukázal, že podľa určitých úrovní protilátok proti tkanivovej transglutamináze v izotype IgA sa dá predpokladať celiakia u dospelých počas 100 % času.

Po určitých úpravách analytickej metódy na meranie tejto protilátky sa výskumný tím nedávno pustil do určovania toho, či sa dá prostredníctvom sérologických vyšetrení spoľahlivo diagnostikovať celiakia u veľkého počtu dospelých pacientov bez potreby biopsie tenkého čreva.

Vo výskumnom tíme boli G. K. T. Holmes, J. M. Forsyth, S. Knowles, H. Seddon, P. G. Hill a A. S. Austin. Rôznym spôsobom súvisia s nemocnicou Royal Derby Hospital, oddelením patológie a Centrom pre choroby tráviacej sústavy v nemocnici Royal Derby Hospital v meste Derby v Spojenom kráľovstve.

Na účel štúdie tím vykonal retrospektívnu analýzu neselektovanej skupiny 270 dospelých pacientov, ktorí sa v rokoch 2009 až 2014 podrobili biopsii tenkého čreva a sérologickému meraniu úrovní protilátok proti tkanivovej transglutamináze v izotype IgA.

Pri medznej hodnote protilátok proti tkanivovej transglutamináze v izotype IgA vyššej ako 45 U/ml (> 8 x horná hranica normálnej úrovne + 2 x štandardná odchýlka) bola pozitívna prediktívna hodnota pre celiakiu v tejto skupine 100 %, pričom 40 % prípadov bolo nad touto medznou hodnotou.

Tím zistil, že by mohol využívať úrovne protilátok proti transglutamináze v izotype IgA na spoľahlivé stanovenie diagnózy celiakie u veľkej časti týchto dospelých pacientov.

Táto štúdia dopĺňa rastúci objem dôkazov, ktoré podporujú diagnostikovanie celiakie bez povinnej biopsie tenkého čreva.

V reakcii na tieto zistenia tím zapojený do štúdie zmenil diagnostické usmernenia vo svojom centre a odteraz bude vykonávať diagnostikovanie celiakie na základe hraničných hodnôt protilátok proti tkanivovej transglutamináze v izotype IgA.

Sú to vynikajúce správy. Dlhé roky sa biopsia považovala za základný predpoklad pri určovaní diagnózy celiakie.

Vďaka odbúraniu biopsií a ich nahradeniu meraním úrovní protilátok proti tkanivovej transglutamináze v izotype IgA by diagnostikovanie celiakie mohlo byť jednoduchšie a dokonca lacnejšie.

Máte celiakiu? Stanovovali vám diagnózu pomocou biopsie? Čo si myslíte o diagnostikovaní celiakie bez biopsie? Podeľte sa s nami o svoj názor pod článkom.

Zdroj: Eur J Gastroenterol Hepatol. 2017 Jun;29(6):640-645. doi: 10.1097/MEG.0000000000000841.

 

Autor: Jefferson ADAMS

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preklad: Understand, s. r. o. 

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Miloslav Jurík

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.