Dá sa vylúčiť diagnóza celiakie?

pridané: 18.4.2008 o 06:00 | vytlačiť
Dr. Rodney Ford M.D.
MUDr. Rodney Ford je detský gastroenterológ. Bol profesorom pediatrie na lekárskej škole v Christchurch. Riadi kliniku detskej gastroenterológie a alergie na Novom Zélande. Napísal 7 kníh o lepku (www.doctorgluten.com).

Je možné vylúčiť, že máte celiakiu?
Nie! Akýkoľvek test ste mali urobený, ak vyšiel ako “normálny” neznamená to, že môžete vylúčiť, že máte celiakiu. Jedine čo môžete povedať, je že v tomto momente ju pravdepodobne nemáte. Ako to je možné?
Nuž, sú tu dva problémy s diagnostikou celiakie:
1 – Celiakia je progresívne ochorenie ( podobne ako ochorenie srdca alebo rakovina). Celiakiu nemôžete dostať odrazu, ale sa u vás rozvíja pomaly a nenápadne. Z toho vyplýva, že krvný test, ktorý vám urobili tento rok môže byt normálny, ale budúci rok už bude pozitívny.
2 – Testy na celiakiu nie sú dokonalé. Dokonca ani endoskopia a biopsia nie sú presné (vid článok o Zlatom štandarde). Krvný test na tTG je síce dobrý, ale nie vždy je presný.
A čo testovanie génov (HLA DQ2/DQ8)? Sorry, toto je užitočné pre zistenie rizika, že dostanete celiakiu, ale znovu, ani tieto testy nie sú 100% spoľahlivé. Sú aj ľudia, ktorí majú celiakiu a pritom nenesú tieto gény.

Preklad - Rosie
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 4
Pridal: Rosie

Diskusia k magazinu (2)

 • napísal:
  používateľ:
  peta
  pridané:
  10:29 23.4.2008

  Zdravím, mám 28 rokov a mám celiakiu 2 roky typu 3c a teraz mi zistili aj cukrovku 1typu. Dávam si veľký pozor na to čo zjem, chcela by som vedieť, či sa mi niekedy vôbec zlepší celiakia a ako často by som mala chodiť na gastro. Od vtedy čo mi ju zistili, som ešte nebola na gastro.Mám dve deti dievčatá 5 a 6 ročné a bola som s nimi na gastro, našťastie im sa to nepotvrdilo.Celiakiu má aj moja mladšia sestra, ona ju má 4 roky.Ona mi vraví že sa jej to dosť zlepšilo, aj keď si dá niečo trošku pomimo, že jej nieje zle. Škoda, že tá stránka Dr.Rodney Ford je celá po anglicky, rada by som si ju prečítala.Moja staršia sestra má dcérku 2-ročnú a strašne tú malú bolí bruško a bola na gastro nedávno a nič nezistili, ale bruško ju bolí stále a dosť a nevedia z čoho. Keby sa dalo nejako toho Pána Doktora opýtať . peta

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  13:28 23.4.2008

  Ja mam dcerku na bezlepkovej diete od novembra, dva mesiace aj na bezmliecnej, teraz jej uz je lepsie, ale tiez sa to obcas zhorsuje.. Ak malu boli brusko, trvajte na vysetreniach, zmente gastroenterologa, nedajte sa odbit, mna takto odbijala doktorka 2 roky, isli sme k inej a pristup sa neda porovnat. Napis mail MUDr. Kabatovej, je to fantasticka lekarka, mne velmi pomohla. A sestra by nemala porusovat dietu nikdy! Aky to ma zmysel? To moze byt kludne dalej na lepku, ak chce mat rakovinu, osteoporozu, nervove problemy .... Napis co chces vediet od Dr.Forda. skusim to tam pohladat na stranke. Ale rovno Ti napisem, jeho nazor je, ze ak mas zvysene antigliadiny, mas ist na dietu a zistit ci Ti bude lepsie. Nech to sestra skusi s malou, deti su v tomto uzasne disciplinovane.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.