Celiatické ochorenie u starších

pridané: 27.4.2012 o 14:34 | vytlačiť
Výsledky vyplývajúce z mnohých epidemiologických štúdií podporujú myšlienku, že celiakia nie je ochorenie, ktoré vo veľkom rozsahu ovplyvňuje najmä deti, ale v skutočnosti sa jedná o ochorenie, ktoré môže zasiahnuť ľudí v akomkoľvek veku.

Niekoľko nedávnych štúdií naznačuje, že väčšina pacientov, ktorým v súčasnosti túto chorobu diagnostikujú, je vo veku nad 50 rokov.

Jedna štúdia skutočne preukázala, že priemerný vek pri diagnostike bol krátko po 50. roku, pričom tretine nových pacientov toto ochorenie diagnostikovali po 65. roku života. Nedávna štúdia vykonaná vo Fínsku našla dokonca na základe biopsie vyšší výskyt celiakie (2,13%) u starších ľudí (vo veku 52-74 rokov).

Ďalšia nedávna štúdia ukázala, že celiakia sa môže po prvý raz nielen diagnostikovať v staršom veku, ale dokonca sa môže prvý raz vyskytnúť, a to aj napriek celoživotnej zjavnej znášanlivosti pri požití lepku (gluténu).

O tomto stave u starších ľudí sa však, aj napriek rastúcemu rozsahu výskumu týkajúceho sa celiakie, stále vie veľmi málo.

Výskumný tím sa rozhodol preskúmať výskyt celiakie, klinické prejavy, diagnostiku a následky ochorenia u starších.

Tím tvorili Dr. Shadi Rashtak a Dr. Joseph A. Murray, blízky spolupracovník oddelenia medicíny, divízie gastroenterológie a hepatológie a oddelenia dermatológie na klinike Mayo College of Medicine v Rochestri, v štáte Minnesota.

Preskúmali aj údaje o liečebných postupoch pri celiakii so zameraním na jedinečné výživové a nevýživové účinky, alebo spojenia, ktoré sa môžu vyskytovať pri celiakii u starších ľudí.

Časť problému tvorí aj nedostatok informovanosti, znásobený viacerými atypickými príznakmi u starších celiatických pacientov, v porovnaní s mladšími pacientmi. Toto môže vyústiť do oneskorenia pri diagnostikovaní celiakie u staršej populácie a ďalej viesť k vyššej chorobnosti a úmrtnosti v tejto skupine.

Okrem toho, bežné príznaky celiatického ochorenia, ako je hnačka, strata váhy a bolesti brucha, sú u starších celiatických pacientov zriedkavejšie.

Hoci mnohí starší celiatickí pacienti majú bolesti brucha, mnoho z nich má miernejšie príznaky, napr. nadúvanie brucha, plynatosť, črevné ťažkosti, ktoré určenie správnej diagnózy ešte viac sťažujú.

Tím rovnako zistil, že celiakia je najčastejšou príčinou „steatorrhei“ (stavu, keď sa tuky skonzumované v jedle vylúčia v stolici bez strávenia) u ľudí nad 50 rokov a druhou najčastejšou príčinou u ľudí nad 65 rokov.

V skupine starších ľudí s celiakiou, 60% až 80% trpí anémiou, ktorá sa vo veľkej miere pripisuje nedostatku stopových prvkov, najmä železa.

Prítomnosť ďalších autoimunitných chorôb, ktoré sa často spájajú s celiakiou môže rovnako dobre poskytnúť dôležité stopy, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť výskytu celiakie u staršieho pacienta.
Napríklad autoimunitné ochorenia štítnej žľazy sú často spojené s autoimunitnými chorobami u starších celiatických pacientov, z ktorých väčšina trpí hypotyreózou.

Taktiež rizikom črevného lymfómu a iným celiatickým ochorením spojeným s vyšším výskytom nádorových ochorení u starších ľudí.

Ojedinele sa celiakia môže objaviť s kavitáciou mezentrických lymfatických uzlín a atrofiou sleziny, alebo s črevnými vredmi, ktorých základy sú s alebo bez nádorových ochorení.

V nadväznosti na tieto údaje tím volá po zlepšení informovanosti o výskyte a klinickej prezentácii celiakie u starších tak, aby sa zabránilo oneskoreniu diagnostiky u starších osôb.

Hoci liečba celiakie je veľmi jednoduchá, staršie osoby môžu čeliť liečebným problémom, obzvlášť pri radikálnych diétach a tiež pri riešení ťažkostí s chronickými problémami pri absorpcii výživy.

Podľa výskumníkov by sa úmrtnosť celiatických pacientov mohla znížiť vďaka komplexnému multidisciplinármenu prístupu a s dôrazom na fakt, že liečebný postup pripravený na mieru pre potreby jednotlivca - staršej celiatickej osoby je kľúčom k úspechu.

Jefferson ADAMS

Jefferson Adams je spisovateľ na voľnej nohe žijúci v San Franciscu. Jeho básne, eseje a fotografie sa objavili okrem iného objavili aj v Antioch Review, Blue Mesa Review, Caliban, Hayden je Ferry recenzie, Huffington Post, Mississippi Review a Slate.

Zdroj: Gastroenterol Clin North Am. 2009 September ; 38(3): 433–446. doi:10.1016/j.gtc.2009.06.005.

Uverejnené s láskavým dovolením Celiac.com

Preložila firma Grandslam MB, s.r.o. – partner portálu Celiakia.sk
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (1)

 • napísal:
  používateľ:
  ClaraVah
  pridané:
  18:52 29.10.2017

  Hello friends! I am an official representative of private company which deals with all kinds of written work (essay, coursework, dissertation, presentation, report, etc) in short time. We are ready to offer a free accomplishment of written work hoping for further cooperation and honest feedback about our service. This offer has limited quantities!!! Details on our website: https://stud-trust.biz/2017/08/25/thesis-proofing-avail-london/

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.