Biopsia tenkeho creva

pridané: 17.4.2008 o 06:00 | vytlačiť
Dr. Rodney Ford M.D.
MUDr. Rodney Ford je detský gastroenterológ. Bol profesorom pediatrie na lekárskej škole v Christchurch. Riadi kliniku detskej gastroenterológie a alergie na Novom Zélande. Napísal 7 kníh o lepku (www.doctorgluten.com).

Kedy bude pozitívnou biopsia tenkého čreva ?
Môže to trvať 1 rok, 2 roky, 10 rokov, 20 rokov, 30 rokov, alebo dokonca oveľa dlhšie, kým bude črevo dostatočne poškodené lepkom, aby lekári boli schopní nájsť mikroskopické abnormality. Predpokladá sa, že pri pokračujúcom prijímaní lepku v potrave sa poškodenie čriev progresívne zhoršuje.

Z toho vyplýva, že môže trvať roky, počas ktorých mate symptómy celiakie pred tým, ako sa objaví poškodenie tkaniva čriev. Mojou zásadou je vyskúšať ako pacienti reagujú na bezlepkovú diétu už pri objavení prvých symptómov a nečakať, kým sa objaví poškodenie čriev.

Kedy sa rozvinu symptómy?
Toto je základná otázka, ale pravdepodobne je aj najťažšie odpovedať na ňu. V prvom rade totiž musíme vedieť aké symptómy mame hľadať.
Až donedávna sa za celiakiu považovalo iba poškodenie čriev, ktoré spadalo do pôsobenia gastroenterológa. Lenže, ako viete, celiakia je choroba, ktorá sa postupne zhoršuje. Ak máte celiakiu, viete odpovedať od kedy ju máte, pretože až do súčasnosti to bol len gastroenterológ, kto mohol urobiť definitívnu diagnózu a to až potom, keď mal dôkaz o mikroskopickom poškodení tenkého čreva. (čo znamená: abnormálnu biopsiu tenkého čreva). Lenže, podľa mňa je potrebné, aby sa určila diagnóza citlivosti na lepok ( gluten syndrom) okamžite, ako sa zjavia príznaky a stúpnu protilátky proti lepku v krvi. Toto štádium sa často nazýva “potenciálna celiakia”.
Áno, Celiakia je progresívny stav. U ľudí sa postupne rozvíjajú príznaky a postupne im je stále horšie, ak pokračujú v jedení lepku.

Preklad - Rosie
Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Rosie

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.