AKO SKORO MÔŽE BYT DIAGNOSTIKOVANÁ CELIAKIA?

pridané: 14.1.2008 o 21:36 | vytlačiť
Zdroj: http://www.celiac.com

Dr. Rodney Ford M.D.
MUDr. Rodney Ford je detsky gastroenterolog. Bol profesorom pediatrie na lekárskej skole v Christchurch. Riadi kliniku detskej gastroenterologie a alergie na Novom Zelande. Napísal 7 kníh o lepku (www.doctorgluten.com).

Otázka ako skoro je možné diagnostikovať celiakiu veľmi zaujíma rodičov aj pediatrov. Príčinou je to, že celiakia, tak ako veľa chorôb prichádza pomaly. To znamená, že môže trvať dlho kým sa potvrdí diagnóza.

Môže sa celiakia rozvíjať pomaly?
Áno, celiakia sa môže rozvíjať veľmi pomaly. Symptómy môžu byt nenápadné. Je to progresívna choroba. Keď sa narodíte, nemôžete mať celiakiu, lebo ste nikdy neboli v styku s lepkom. Lenže, ak máte genetický predpoklad (to znamená že máte celiatický gén) a pri určitých podmienkach prostredia ( jedenie lepku a zápal črevnej sliznice ), potom sa celiakia môže rozvinúť.

Hľadanie poškodeného tkaniva
Celiakia je choroba, ktorú spoznáme vtedy, keď máte poškodené tkanivo v tenkom čreve. Toto poškodenie je spôsobené lepkom.

Štandardný spôsob ako sa zisťuje toto poškodenie tkanív je urobením biopsie tenkého čreva ( tiež nazývaného mukóza ). Toto sa robí endoskopiou pod anestézou. Maličké kúsky črevného tkaniva sa vyštipnú klieštikmi. Toto tkanivo sa pošle do patologického laboratória a ľudia v laboratóriu si ho prezrú pod mikroskopom. Hľadajú poškodenie čreva nazývané atrofia rias, ktoré je charakteristické pre tuto chorobu.

Skoré zmeny protilátok – IgG-gliadin
Čo je veľmi dôležité, ešte dlho predtým, ako sa tkanivo v črevách viditeľne poškodí vplyvom lepku, Vaše telo začne reagovať na lepok v strave.

Skorým znakom glutenovej imunitnej reakcie je to, že telo začne produkovať protilátky proti lepku. Toto je možné vidieť krvným testom, ktorý hľadá protilátky nazývané IgG-gliadinove protilátky. V tom čase sa môžu vyvinúť aj protilátky IgA-gliadin.

Dokonca aj v týchto včasných štádiách reakcie na lepok ( predtým ako sa vyvinie akékoľvek poškodenie čriev ) sa Vy, alebo Vaše dieťa môže cítiť zle. Veľa symptómov celiakie je možné spoznať už v týchto včasných štádiách choroby. A to je ešte predtým, ako je histológ schopný uvidieť poškodenie črevného tkaniva.

Krvný test, ktorý zisťuje poškodenie tkaniva v čreve sa nazýva tkanivové transglutaminázove protilátky (v skratke tTG).

Včasné poškodenie tkaniva nie je možné vidieť
Ďalšia vec ktorá sa stane, je že tkanivo tenkého čreva je jemne poranené, ale nie dosť na to, aby ho mohol histológ identifikovať pod mikroskopom. Ale takéto poškodenie by bolo možné vidieť pod elektrónovým mikroskopom a je tiež odhaliteľné prítomnosťou protilátok tTG .

Zvyčajne, keď sa v krvi ukáže zvýšenie tTG, je to indikáciou na urobenie endoskopie a hľadanie poškodeného tkaniva. Lenže, pri počiatočných štádiách celiakie toto poškodenie nie je možné odhaliť bežne používanými metódami. To znamená, že biopsia a jej výsledky sú dobré na potvrdenie celiakie, ale nemôžu je vylúčiť.

Konať alebo čakať?
Podľa mojich skúseností, videl som veľa deti, u ktorých sa rozvinula celiakia kým som ich pozoroval a čakal. Kým my doktori čakáme dovtedy, kým sa črievko stane dostatočne poškodeným, tieto deti stále majú ich črevné symptómy a neprospievajú dobre. My doktori čakáme, aby sme urobili diagnostiku celiakie. Chceme opakovať ich krvné testy a robiť ďalšiu endoskopiu.

Je toto rozumné? Skúseností ma zmenili. Prišiel som k záveru, že toto nie je cesta ako jednať s týmito deťmi. V súčasnosti je väčšina lekárov špecialistov tvrdohlavá. Nepotvrdia diagnózu celiakie kým histológ nepotvrdí poškodenie tkaniva.

Ako dlho môžete čakať?
Vzdal som sa prístupu čakania a videnia. Ja konám. Dôkladne zvažujem symptómy a výsledky krvných testov - IgG-gliadin a hladiny tTG. Môžem zariadiť endoskopiu. Ak moje zistenia predpokladajú, že sa môže jednať o celiakiu, potom urobím predbežnú diagnózu skorého štádia celiakie často skôr, ako sú tkanivá v čreve poškodené. Dám týmto deťom pokusne bezlepkovú diétu a vidím ako na ňu reagujú. Teší ma, že vo väčšine prípadov sa cítia kompletne lepšie! Ak im je lepšie, chcú zostať na diéte.

Problémom je, že diagnostika celiakie v súčasnosti požaduje nenormálny vzhľad tenkého čreva. To ale môže trvať roky, kým sa také poškodenie rozvinie.

Hlavným argumentom proti môjmu prístupu je, že nie je možné definitívne diagnostikovať celiakiu a odporučiť bezlepkovú diétu na cely život. Môj názor je, že rozhodnutie o bezlepkovej diéte, nie je čierne alebo biele. Deťom dávam možnosť bezlepkovej diéty v skorých štádiách choroby. Nech sa cítia dobre. Nech rastu správne. Neskôr, keď budú dospeli, môžu skúmať ich diagnózu a mať formálnu záťaž lepkom v čase, keď budú chápať.

Záver – môj prístup
Ako vidíte, je ťažké povedať ako skoro je možné diagnostikovať celiakiu. V mojej praxi pozorne sledujem symptómy, hladiny protilátok, ich genetický stav a výsledky endoskopie ( ak sú vhodné).

Nepovažujem za logické, nechať deti, ktoré majú jasné symptómy aby čakali, kým sa u nich konečne objaví poškodenie tenkého čreva. Pravé naopak, myslím si, že takéto dlhé odsúvanie liečby je nehumánne. Odloženie bezlepkovej diéty spôsobí týmto deťom ďalšie utrpenie a čo je horšie, spôsobí im spomalenie vývinu, ktoré môže byt nenapraviteľné.

Môj prístup je, dať tieto deti včas na bezlepkovú diétu. Sledujem aká je ich klinická odozva, či sa cítia lepšie. To dokazuje, že sa pri diagnostike nedá spoliehať iba na výsledky biopsie. Tieto deti môžu mat záťaž lepkom neskôr v ich živote.

Nástup celiakie je progresívny. Prečo čakať na zhoršenie, keď môžete isť na bezlepkovú diétu hneď? Viac informácii nájdete na : www.doctorgluten.com

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 5
Pridal: Rosie

Diskusia k magazinu (5)

 • napísal:
  používateľ:
  evikap
  pridané:
  13:12 16.1.2008

  O tomto som už počula aj z úst českých doktorov. Ale žiaľ, náš zákon čaká presne na vyššie spomínané poškodenie čreva, kým uzná celiakiu pre všetky "výhody", ktoré my - celiatici máme (ZŤP, recepty...). Tomu sa hovorí podľa našich zákonodarcov prevencia, o ktorej stále tak radi v telke rozprávajú !!!

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  22:51 16.1.2008

  Kto ste jazykovo zdatnejsi, pozrite si www.doctorgluten.com, ten chlap je uzasny. To co sa tu ja vypytujem lekarov do zblbnutia a jedna sa so mnou ako s debilom on dokladne vysvetluje. Mojej dcerke vysla biopsia negativne, napriek tomu, ze dieta jej uzasne pomohla v x problemoch ale nasu gastroenterologicku to nezaujima. Co chcem a otravujem??? Pritom IgG mala take vysoke, ze by sme mohli predavat, keby to slo. Takze druhy krok, idem prosit nejakeho alergologa nech sa zlutuje a uzna jej aspon alergiu na lepok. Boze, kde to zijeme?

 • napísal:
  používateľ:
  svetliki
  pridané:
  12:51 18.1.2008

  Rosi tvoj clanok a aj nazory na problematiku uznania celiakie na slovensku su pravdive a plne stebou suhlasime.Slovenska birokracia sa moze rovnat pravnym normam mongolskych pastievcou jakov!!!!!

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  14:09 18.1.2008

  Ja mam oficialne diagnostikovanu celiakiu, moja sestra nie. Napriek tomu drzi dietu, a dost jej pomaha, na navrat k obycajnej strave ani nepomysla. Moj gastroentrolog tvrdi, ze na oficialnu diagnozu musi postupit zataz lepkom, avsak ortoped, ktory nas lieci na osteoporozu si mysli, ze to nie je potrebne. Ked vie, ze dieta jej pomaha, tak naco sa zatazovat nejakym dokazovanim a zbytocnym nicenim tela. Cize aj na slovensku su uz doktori, ktori sa domnievaju ze to nie je potrebne. Len bohuzial nie medzi gastroentrologmi, ktorych diagnosticke postupy nepustia.

 • napísal:
  používateľ:
  Rosie
  pridané:
  21:57 22.1.2008

  Este mini komentar priamo od doktora Forda. Krvny test na lepok ( IgG-gliadin test) zistuje imunitnu reakciu tela na lepok. Tato reakcia moze byt silna (vysoke IgG-gliadin) alebo slaba (mierne zvysene IgG-gliadin). V kazdom pripade ale vzdy, ked su protilatky IgG zvysene, znamena to, ze telo reaguje na lepok. Mozete byt mierne tehotna? (alebo mat znamky slabej tehotnosti?)? Tisicky ludi nadalej trpia kvoli zlym vplyvom lepku, pre jednostranny pohlad na celiakiu, ked odbornici prehliadaju zvysenie protilatok IgG....

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.