Bezlepková dovolenka v Švédsku

pridané: 1.10.2014 o 18:28 | vytlačiť

Aj keď trošku neskoro, zasielam skúsenosti z mojej bezlepkovej dovolenky.

Keď sme si s priateľom bookovali letenky do tejto nádhernej krajiny, vedela som už, že Švédsko je „bezlepkovo vyspelá krajina“. Realita však prekonala očakávania. Bývali sme na byte, a teda stravovali sme sa sami. Navštívili sme mestá Göteborg a Štokholm.

Najskôr som sa obávala, ale veľmi rýchlo som zistila, že každý predavač ovláda plynule angličtinu a taktiež vie, kde sa „GLUTENFRITT“ výrobky nachádzajú. Týmto pozdravujem zamestnancov Kauflandu na Slovensku. Často sa stávalo, že bezlepkové oddelenie sa nachádzalo hneď pri vchode do predajne, ale ak to aj tak nebolo, moje oči začali vyhľadávať bezlepkovú žltú (Schär) a v okolí sa už nachádzali aj ostatné výrobky. Po dvoch dňoch sa už moje oči preorientovali na ich bezlepkovú červenú (Semper, Fria). Širokú ponuku mali siete obchodov Hemköp, ICA, COOP, Willys. Lidl bezlepkové produkty neponúka. Pečivo som našla v mraziacich boxoch označených nálepkou. Výber bol široký: tmavé a biele chleby, grahamové rožky, žemle, ciabatty, tradičné švédske koláčiky Kladdkaka, čokoládové, citrónové a jablkové muffiny, škoricové koláčiky, osie hniezda, pizza. Hneď vedľa sa nachádzalo 8 – 10 druhov bezlepkových cheesecake značky Almondy. Na svoje som si prišla aj čo sa týkalo výrobkov bez laktózy. Ponúkali samozrejme laktosfri mjölk (mlieko), smör (maslo), dokonca bezlaktózovú nátierku Philadelphia, jogurty (nie obyčajné, ale rôzne chute, napr. hruškovo – vanilková).

Obzvlášť som sa tešila na tunajšie fastfoody a tu som aj prvýkrát v živote ochutnala McDonald’sa ich Double Cheeseburger alebo Big Mac. Burger King ma obšťastnil Whooperom. Oba reťazce majú v ponuke aj bezlepkové variácie mnohých ďalších produktov. Pizza Hut ponúka bezlepkové verzie svojej pizze. Taktiež som navštívila malý stánok Kebab & Grill. Po krátkom rozhovore s predavačom arménskeho pôvodu, ktorý veľmi po anglicky nevedel, mi už vaľkal na alobal bezlepkovú pizzu, ktorú obkladal hojne ananásom a zisťoval aké náboženstvo to v našej milej Slovak Republic vyznávame.

V bio obchodoch som našla taktiež pečivo. Ale keďže to bolo bio pečivo, za rozpisovanie to nestojí, pretože aj tak chutilo.

V Göteborgu sa nachádza sieť obchodov 4-gott, ktorá ponúka suveníry a má veľký výber cukríkov a sladkostí. Na stene mali zavesený tablet, v ktorom ste sa mohli preklikávať ich sortimentom, ktorý bol rozdelený podľa toho, či je sladkosť bezlepková alebo nie.

Čo ma však v Štokholme prekvapilo, bola kaviareň, ktorá ponúkala bezlepkové hamburgre a aj hojné množstvo koláčikov, ktoré boli RAW.

Prikladám aj zopár rýchlych roztrasených dokumentačných fotiek, ktoré fotilo moje uslintané vyhladované JA.

 

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 3
Pridal: zuzanab

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.