Bezlepková dovolenka v Grécku

pridané: 9.7.2014 o 17:27 | vytlačiť

Dobrý deň prajem, celiatičkou som už zopár rokov a mám za sebou už dve dovolenky v Grécku.

Jednu na Zakyntose, kde sme si práve pre  moje obavy so stravovaním vybrali ubytovanie v štúdiu, a tak som si zbalila chlieb a cestoviny so sebou. Je pravda, že po obchodoch som v letovisku ani moc nehľadala, či niečo zoženiem, ale nebol problém sa prestravovať v reštaurácii. V reštauráciách nebol vôbec problém sa dohodnúť, keďže grécku kuchyňu som už poznala z predošlých dovoleniek, kým som nemala bezlepkovú stravu.

Na druhú dovolenku ako celiatik som bola v hoteli na Kréte s all inclusive stravou. Tentokrát som si zbalila trvanlivý chlieb a nakoniec ako som ho priniesla do Grécka, tak som ho aj doniesla domov, zabalený a neotvorený. V hoteli boli veľmi ochotní, keď som sa spýtala. Po pár dňoch ma už poznala čašníčka a vždy keď videla ako sa snažím niečo nájsť na bufetových stoloch, ochotne prišla a povedala mi, čo môžem a čo nie.  Mala som dokonca aj príjemné zážitky, keď som veľmi smutne pozerala na ostatných ako sa kŕmia gyrosom v pita chlebe. Po opýtaní mi čašníčka z kuchyne priniesla plný tanier gyrosu s hranolkami a tzatzikami. Zopár hostí sa dokonca otáčalo, a trošku závistlivo pozeralo.  Dokonca jedného večera za mnou prišla čašníčka, keď videla, že som si naložila rybu s nejakou omáčkou, o ktorej mi povedali, že je v poriadku. Pre istotu sa išla spýtať do kuchyne, a zistilo sa, že je to omyl, že omáčka je lepková, našťastie skôr ako som sa pustila do jedla. Čašníčka mi prišla upozorniť, aby som rybu nejedla, a priniesla mi úplne nový čisto ugrilovaný kúsok ryby.

Mala som nakoniec plnohodnotnú a pestrú stravu aj s dezertom vo forme ovocia a pudingu, ktorý bol z kukuričného škrobu. Mala som však trochu strach v prípade, keď sme si nechali zabaliť obedový balíček, ktorý som si vypýtala pre seba bezlepkový a pre manžela lepkový.

Ale aj tu boli ochotní a balíček bol chutný a dostatočný. Zatiaľ čo lepkový balíček pozostával zo sendviča, vajíčka, zeleniny a ovocia, v mojom bezlepkovom balíčku nahradili sendvič porciou ovocia a zeleniny. 

Na záver pripájam aj niekoľko fotografií jedál, ktoré som jedla v reštauráciách na dovolenke na Zakyntose :-)

Prajem všetkým príjemne strávenú bezlepkovú dovolenku.

Katka Matejičková

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 0
Pridal: Miloslav Jurík

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.