Odpoveď na otázky o zaradení bezlepkových potravín

pridané: 3.2.2007 o 23:53 | vytlačiť
Celý proces je administratívne náročný. V prvom rade treba predložiť žiadosti a vzorky bezlepkových výrobkov na posúdenie, ďalej národné potvrdenia o zložení a obsahu výrobku, potvrdenia krajiny prihlasovateľa o preukázaní vhodnosti prihlasovaných výrobkov pre celiatikov, potom sa žiadosti posúdia na Úrade verejného zdravotníctva a po predložení predpísaných dokumentov a príloh ešte aj v Kategorizačnej komisii pre dietetické potraviny Ministerstva zdravotníctva SR.

Posledná komisia zaradila v januári 2007 z 11 prihlásených produktov firmy Schär do zoznamu 10 bezlepkových výrobkov v týchto skupinách :
- Bezlepkové potravinové suroviny : MIX B ( múka na pečenie chleba)

- Bezlepkové potraviny : PAN CARÉ ( biely chlieb), RUSTICO (plnozrnný chlieb)
PANINI (biele žemle), BON MATIN ( sladké žemle-rohlíky), SPAGHETTI (cestovina) , FUSILLI ( cestovina )

- Bezlepkové potraviny doplnkové : MUSLI (müsli), QUADRITOS (kakaová napolitánka ) , SALINIS ( slané praclíky )

Uvedené potraviny a suroviny sa budú dať predpisovať na recept a získať prostredníctvom lekární pre celiatických pacientov už od 01. 04 .2007. Treba poznamenať, že doplatky pacientov budú pri doplnkových potravinách percentuálne vyššie, avšak ceny sú nižšie ako v bežnej obchodnej sieti – v predajniach.
Z dôvodu zabránenia zneužívania tohto systému je pravdepodobné zavedenie limitovaného predpisovania len v skupine doplnkových potravín a to : slané praclíky, müsli, napolitánky a sušienky.
Pre našich členov pripravujeme na najbližšie stretnutie ( marec ) kompletný aktualizovaný zoznam aj so všetkými údajmi, tak aby pri návšteve lekára po 01. 04. 2007 presne vedeli , čo si môžu žiadať a súčasne aké sú ich doplatky v lekárňach. Dovtedy - aktuálny zoznam je uvedený v časopise CELIAKIA 1/2006.
Záverom sa treba poďakovať za ústretový a aktívny prístup pracovníkom Kategorizačnej komisie Ministerstva zdravotníctva SR, ktorí pomáhajú skvalitniť denný život pacientom s celiakiou.

Výbor OZC Bratislava

Občianske združenie celiatikov
Jégého 9
821 08 Bratislava, Slovakia
Tel: +421 (0)2 556 42 718
Fax: +421 (0)2 556 42 719
Bank. spojenie: 2626852124/1100

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 1
Pridal: milos

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.