Výročná členská schôdza OZ Celiastred – marec 2013

pridané: 22.3.2013 o 09:49 | vytlačiť

Tak ako každý rok, aj tento sme sa stretli v jednu slnečnú skoro jarnú marcovú sobotu v našich obľúbených priestoroch jedálne Gastroservis Železiarne Podbrezová na Kuzmányho ul. v Banskej Bystrici. Jarné stretnutia patria výročnej členskej schôdzi, na ktorej je vždy vysoká účasť našich členov. Na programe sú  plány na tento rok, zhrnutie roku minulého a skvelou súčasťou týchto stretnutí sú aj novinky týkajúce sa priamo nás celiatikov a možnosť nákupu výrobkov.

Okrem iného  sme sa dozvedeli dôležité informácie týkajúce sa oslobodenia od koncesionárskych poplatkov, informácie o nutnosti výmeny preukazov ŤZP do konca roku 2013 a informácie o možnosti prispieť 2% z daní nášmu OZ Celiastred.

Do rúk sa nám dostalo aj 6. vydanie Spravodaja  nášho OZ, v ktorom sa môžeme dočítať o udalostiach a akciách nášho OZ.  V spravodaji  je uvedený napríklad zoznam potravín na recept, novinky v legislatíve, nájdeme tam nové a chutné recepty, článok o označovaní potravín a mnohé iné.

S podnetnou prednáškou o zdravej výžive a novinkách pre celiatikov vystúpila pani inžinierka Kabátová, nutričná poradkyňa spoločnosti Schär. Jej prednáška bola pútavá a nabitá zaujímavými informáciami. Dozvedeli sme sa napríklad o troch nových produktoch od spoločnosti Schär, ktoré by mali pribudnúť do zoznamu výrobkov na predpis. Preberala sa problematika éčok v potravinách, predovšetkým škrobov a nevhodnosť užívania glutamanu sodného. Dozvedeli sme sa, že podľa tvrdení niektorých odborníkov zo zahraničia,  by pitie piva v primeranom množstve ( podľa tvrdení niektorých až 3 pivá denne ) celiatikovi z hľadiska obsahu gluténu nemali robiť problém. Treba však zdôrazniť, že tolerancia určitého množstva prijatého gluténu počas dňa je individuálna a treba vždy vyberať tie, s nižším obsahom gluténu ako aj to, že by sa nemalo jednať o každodennú konzumáciu a to predovšetkým u citlivejších jedincov. Preberali sme pozitívne účinky probiotík na organizmus a mnoho iných tém súvisiacich s celiakiou a zdravou výživou. Mali sme tiež možnosť ochutnať niektoré novinky ( Marmor kuchen- mramorový koláč, Pain Brioché- sladký chlieb ) a rôzne iné výrobky od firmy Schär.

Z výročnej členskej schôdze sme odchádzali nie len plní dojmov a nových informácii ale aj s plnými taškami, lebo vždy je tu možnosť nakúpiť si  známe celiatické dobroty a aj novinky z trhu. Tentokrát mal veľmi veľký úspech keksík z Pečivární Liptovský Hrádok, ktorý veľmi pripomína napolitánku Mila. V ponuke od spoločnosti HAPPYLIFE z Bratislavy bolo napríklad celiatické alkoholické aj nealkoholické pivo, sladidlo Stévia, rôzne druhy múk na pečenie, oblátky sladké i slané a dobroty od výmyslu sveta. A takisto ako pri každom stretnutí bola možnosť zakúpiť si hotové mrazené bezlepkové jedlá priamo od Gastroservisu Železiarne Podbrezová.

Veľká vďaka za túto vydarenú akciu patrí celému organizačnému týmu OZ , spoločnostiam Gastroservis Železiarne Podbrezová, Schär, HAPPYLIFE Bratislava a Pečivárňam Liptovský Hrádok a v neposlednom rade všetkým zúčastneným členom nášho OZ Celiastred J

Silvia Miklošová

Hodnotenie:
1 2 3 4 5 2
Pridal: OZ CELIASTRED

Diskusia k magazinu (0)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.