Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Vyliečený celiatik

Otázka: Dobrý deň,
patrím medzi tzv. "vyliečených celiatikov". Bezlepkový a bezmliečny režim som dodržiavala do 6. rokov môjho veku. Po niekoľkoročnom bezproblémovom stave, mi lekári diétny režim ukončili a diagnóza bola považovaná za vyliečenú. Následne mi v 6. roku diagnostikovali ochorenie štítnej žľazy, brala som cca. 10 rokov hormonálnu liečbu, potom bola diagnóza taktiež považovaná za vyliečenú.
Asi rok a pol trpím kožnými problémami, navštevujem kožného lekára a alergológa. Kožný lekár ma lieči hormonálnymi prípravkami, alergológ z krvných testov nezistil žiadne alergie, jeho záver je bližšie neurčená potravinová alergia.
Približne od tej doby, ako mi začali kožné problémy, objavili sa u mňa problémy s nadmernou plynnatosťou. Vôbec mi nezaberajú voľnopredajné lieky na nadmernú plynnatosť, skôr mám pocit, že môj stav zhoršujú. V domácom prostredí sa dá teno stav zvládnuť, ale značné problémy mám v práci v poobedňajších hodinách po skonzumovaní obeda. Nafukovanie ma obmedzuje natoľko, že poobede mám pocit, že potrebujem o jednu konfekčnú veľkosť väčšie oblečenie, ako keď odchádzam ráno do práce.
Chcem sa spýtať, či by bolo vhodné konzultovať môj stav s gastroenterológom aj vzhľadom na moju diagnózu z detstva. Momentálne nedodržujem žiadny diétny režim, nemám problém s hnačkami.
Pripájam vek 38 rokov, výška 163 cm, váha (nadváha) 80 kg, pohlavie žena.
Ďakujem, s pozdravom

Daniela

MUDr. J. Klucho odpovedal:Váš stav je v každom prípade potrebné konzultovať s gastroenterológom a
doplniť príslušné vyšetrenia na objasnenie príčiny Vašich ťažkostí. Nezabudnite ho informovať o tom,
čo ste nám napísali a vziať si so sebou na vyšetrenie príslušné staršie nálezy.

PREČÍTANÉ:
2419x
REAKCIÍ:
2
VYTVORIL:
DanielaM
VYTVORENÉ:
2014-11-23 14:19:59
 • napísal:
  používateľ:
  DanielaM
  pridané:
  14:56 25.3.2015

  Dobrý deň p. doktor, absolvovala som vyšetrenie u gastroenterológa, biopsia z tenkého čreva bola negatívna a taktiež krvné testy na celiakiu boli negatívne. Pán doktor mi predpísal tabletky na nafukovanie a ďalšia návšteva u neho nie je potrebná. Mám na Vás ešte jednu otázku, či nie je potrebné na 100% vylúčenie celiakie absolvovať genetické vyšetrenie na predispozíciu celiakie ? Už aj vzhľadom na diagnózu celiakie z detstva, kedy mi bezlepková diéta vlastne zachránila život. Moje problémy naďalej pretrvávajú - nafukovanie, hlučný pohyb stravy v črevách, suchosť kože, zlá kvalita vlasov a hlavne nechtov, vysoká kazivosť zubov, chronická únava (dokážem zaspať aj v stoji), s únavou veľmi ťažko bojujem najmä v práci. Vopred ďakujem za odpoveď.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ