Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Suspektná celiakia

Otázka: Dobrý deň prajem pán doktor, chcela by som sa poradiť ohľadom záveru môjho lekára. Od novembra mám problémy so žalúdkom (bolesti žalúdka), s hnačkami , nafukovaním a nevoľnosťou. Asi pred mesiacom som musela na pohotovosť, pretože som všetko vyzvracala a mala som silnú hnačku, poslali ma na vyšetrenie. Záver vyšetrenia bol citujem: V kompletne vyšetrenom materiáli je prítomná - suspektná celiakia GRADE A - neatrofický typ(nový grading systém - Corazza a kol.)- intraepiteliálna lymfocytóza (viac ako 30 Ly na 100 enterocytov - normálna vilózna a kryptálna architektonika /Marsh 1.)
Lekár mi predpísal Helicid a Duspatalin. A povedal, že nemám byť v strese. Od Helicidu som mala ešte väčšie problémy, pridružili sa neustále bolesti hlavy a nepoľavili symptómy. Asi pred 2 tždňami som sa rozhodla vysadiť sama od seba lepok zo stravy. Teraz mám stavy keď mi je lepšie , ale niekedy sa mi tie problémy ešte vracajú. Viete mi poradiť, čo by som mala robiť. Nerozumiem celkovo tej diagnóze, pretože môj lekár mi povedal, že tento výsledok má každý tretí človek a nie je dôvôd na vysadenie lepku zatiaľ.

MUDr. J. Klucho odpovedal:Ak sa necítite dobre, treba pátrať po príčine, vylúčiť treba okrem iného potravinovú neznášanlivosť (nemusí to byť len neznášeanlivosť lepku, sú aj iné príčiny podobných nálezov), do úvahy prichádza aj tzv. bakteriálne prerastanie v tenkom čreve a iné príčiny. Toto sa však cez net riešiť nedá. V prvom rade treba liečiť pacienta, nie laboratórne výsledky.

PREČÍTANÉ:
3609x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
evulik293
VYTVORENÉ:
2015-03-14 19:59:40
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ