Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Stolicu si musím z konečníku odstrániť mechanicky

Otázka: Dobrý deň pán doktor.
Mám 79 rokov, teraz cca 55 kg, 150 cm a prekonala som pred 10 rokmi rakovinu vaječníkov a po troch rokoch recidívu na hrubom čreve. Absolvovala som okrem operácií liečbu chemoterapiou vždy 6x po operácii. Nateraz sa mi rakovina nevrátila. Avšak cca 5 rokov mám problémy s vyprázdňovaním. Po operáciách mám zrasty, ktoré asi zabraňujú správnemu pracovaniu čriev. Stravu som si upravila (dusené zeleniny, i mäso, ovsenné kaše, vylúčila som kravské mlieko i výrobky z neho, pečivo jem z druhého dňa a snažím sa špaldové...), denne pijem psilium, a užívam probiotiká mutaflor a keď sa cítim veľmi zle tak i dufalak.
Keď sa stolica dostane až do konečníka, cítim tlak ako na stolicu, veľmi ma pri tom boli bok a kríže avšak či je stolica tvrdá či mäkká nikdy skoro sama nevyjde. Musím ju dolovať doslova prstami.
Asi štyrikrát sa mi stalo, že som si neustrážila takéto vyprázdnenie a črevo sa mi zrejme tak naplnilo, že neodchádzali už ani vetry a začala som vracať až som sa dostala do nemocnice kde mi robili klyzmu pod inflúziou.
Nakoľko mám obavu aby sa takýto stav neopakoval, tak sa snažím veľmi tlačiť (mám však pooperačný pruh) a tiež i tlak sa mi často zvýši keď tak tlačím. Môže to byť snáď málo i psychického pôvodu, nakoľko stravou to už asi nebude. Chcem sa spýtať či som už do konca svojho života \\\"odsúdená\\\" na takýto spôsob dolovania stolice, alebo či existuje nejaké iné riešenie.
Vďaka.

PREČÍTANÉ:
1186x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
tsst@tsst.sk
VYTVORENÉ:
2019-01-21 09:18:52
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  21:31 11.2.2019

  Dobrý den, prepáčte ale nevidím vo vašej otázke súvis s celiakiou, prosím vás o adresovanie otázky priamo pánovi doktorovi na horeuvedenú mailovú adresu, dakujem za pochopenie, Zuzana

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ