Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Som celiatik?

Otázka: Dobrý deň,

mám 22 rokov, nedávno som bol na kompletnom vyšetrení u svojej obvodnej lekárky. Robila mi testy na celiakiu, štítnu žlazu a cukrovku. Všetko mi vyšlo negatívne. Jediné pozitívum mi vyšlo alergia na laktózu. Mlieko a mliečne výrobky konzumujem veľmi ojedinele, takže nepociťujem nejak extra záťaž. Vypijem pohár mlieka a cítim sa byť plný.
Podľa mojej mamy som 100% celiatik. Súdi to podla toho, že od 12 rokov (začiatok puberty) až dodnes sa mi nezmenila váha. Je to pre mnohých šokujúce, no už 10 rokov mám 51 - 53 kg. Čo som pozeral na internete príznaky, tak hnačky nemám, úzkosť a depresie ojedinele, nafukovanie ani pocit tlaku v bruchu nemám, to tiež len ojedinele keď zjem korenisté jedná alebo niečo cesnakové. Jeden čas som mal aj suchú kožu na hánkoch ale už cca 2-3 roky to nemám. Imunitný systém mám v poriadku. Neochoriem tak ľahko, sezónne chrípky sa na mňa nelepia. Mama mi odporučila jesť bezlepkové pečivo. Je to už cca pol roka čo ako tak dodržujem túto diétu. Biele rožky a chlieb mi nikdy nechutili. A čo sa týka sladkého a slaného pečiva, to som obmedzil na minimum. Som celiatik? Keď tak, prosím odporučte mi nejakého špecialistu na celiakiu, ktorý by mi spravil kompletné testy, lebo svojej všeobecnej lekárke moc nedôverujem čo sa týka testov. Ďakujem krásne, s pozdravom Bruno

PREČÍTANÉ:
2573x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
mentha11
VYTVORENÉ:
2015-11-18 00:06:54
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  20:14 18.11.2015

  Dobrý den, celiakia je špecifická tým, že má veľa príznakov a niekedy je veľmi ťažké ju odhaliť. Určite sa nediagnostikuje len tým, že máte nižšiu váhu. Ak ste boli na krvné testy u obvodnej lekárky potom, čo ste boli pol roka na bezlepkovej diéte, mohlo sa stať, že vám testy vyšli falošne negatívne. Ak vás testujú na celiakiu, je potrebné, aby ste boli na klasickej strave, nie bezlepkovej diéte. Celiakiu je možné potvrdiť len pozitívnymi krvnými testami na celiakiu a ak sú pozitívne, je potrebné ešte absolvovať aj biopsiu sliznice tenkého čreva (pozor, na bezlepkovej diéte sa aj črevo po čase vráti do pôvodného stavu, t. j. klky opäť narastú). Nepíšete či má niekto v rodine celiakiu, váš problém môže byť úplne niekde inde. Ale uznáte, že takto cez internet sa to ťažko rieši. Sú potrebné komplexné vyšetrenia, či už u obvodného lekára alebo gastroenterológa. Treba ich ale upozorniť, že ste momentálne asi pol roka na bezlepkovej diéte. Veľmi to totiž ako som spomínala skresľuje výsledky.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ