Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Rada

Otázka: Dobrý deň,

mám 48 rokov, 77 kg, 168 výšku a som žena.

Mám cca. 10 rokov diagnostikovanú celiakiu. Imunologický potvrdená - IgA: 267,9 U/ml; IgG: 16,8 U/ml; histolog. verifikovaná typ 3b-3c. + dermatitis herpetiformis, rhinitis chron. alergica, asthma bronchiale, autoimunitná thyreoiditída, hypochrómná anémia ľahkého stupňa; pozitivita na vaj. bielok, sojový bob, chladosporium, jed osy, pele roztoče ... atď
Dodržujem roky prísnu diétu, napriek tomu mám opakovaný atopický ekzém, problémy s trávením... helikobakter. negat. Dodržiavam rady alergologa, gastroenterológa i dermatológa.
Biopsiu tenkého čreva a kolonoskopiu /všetko v poriadku/ som absolvovala iba 1 krát - pri stanovení diagnózy pred desiatimi rokmi. Môjho gastoenerológa navštevujem raz ročne, kde mi kontroluje vyšetrenie krvi. Bolo mi odporúčané iným lekárom, že u celiaktikov je potrebné raz ročne absolvovať gastro vyšetrenie - teda endoskopiu žalúdka a tiež po takej dobe znovu zopakovať endoskopiu tenkého čreva a kolonoskopiu. Chcem sa opýtať, či nejde v mojom prípade o zbytočné vyšetrenia, vzhľadom k ich rizikovosti; tiež v akej periodicite sa odporúčajú vykonávať uvedené vyšetrenia u celiaktikov. Ďakujem za odpoveď.

PREČÍTANÉ:
1034x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Marika72
VYTVORENÉ:
2020-01-01 17:16:03
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  17:14 2.1.2020

  Dobrý den, nevidím dôvod robiť Vám biopsiu a už vôbec nie ročne, robí sa to len pri stanovení diagnozy, ak dodržiavate bezlepkovú diétu a nemáte žiadne ťažkosti, chodíte na ročné kontroly odberov krvi, nie je dôvod.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ