Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Opätovné posúdenie zdravotného stavu - celiakie

Otázka: Vek: 30
Váha: 63
Výška: 170 cm
Pohlavie: žena
Zdravotné ťažkosti, ochorenie: celiakia (vrodená - celý život od 2 rokov diagnostikovaná), bezlepková diéta, intolerancia na laktózu

Dobrý deň, Vážený pán doktor,
prosím Vás, chcem sa touto cestou opýtať, či môže môj gastroenterológ vykonať mi opakovanú biopsiu tenkého čreva, ak bola zhruba pred 14 rokmi už vykonaná. Ak sa nemýlim, tak viem, že sa vykonáva pri určovaní diagnózy, či ide alebo nejde o celiakiu.
Celiakiu držím celý život, poctivo dodržiavam bezlepkovú diétu, myslím, že sa stravujem ukážkovo a pestro a vyvážene z bezlepkových potravín. Nepociťujem nijaké výrazné subjektívne ťažkosti s trávením, aj stolicu mám v poriadku. Trápia ma iba alergie na pele a trávy(ale to je trošku iné). celiakia mi bola diagnostikovaná v 2. roku života. na kontroly chodím, len teraz pri poslednej som nebola u svojho gastra 5 rokov a po sestričke mi odkázal, že mám prísť nalačno, s ranným močom a so zdravotnou dokumentáciou. Viac mi nič nepovedal. Má mi takúto skutočnosť vopred oznámiť, že bude niečo také prebiehať, alebo môže až priamo v ordinácii?
Pýtam sa to preto, lebo ten "horor" s biopsiou nechcem už znova zažiť, môžem to aj odmietnuť?

Opätovné posúdenie zdravotného stavu podstupujem aj preto, lebo aktuálny nález potrebujem doložiť na sociálne účely. Konkrétne - pre opätovné poskytnutie peňažného príspevku na kompenzáciu pri zvýšených výdavkov na diétne stravovanie.

Ďakujem za odpoveď.

PREČÍTANÉ:
1355x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Michelle29
VYTVORENÉ:
2017-03-03 19:03:18
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  23:07 4.3.2017

  Dobrý večer, táto otázka tu už opakovane bola, preto ju neposúvam pánovi doktorovi. Tiež som bola z úradu zaslaná na opätovné posúdenie zdravotného stavu, ale samozrejme mi už nerobili žiadnu biopsiu, pretože ak celiatik dodržiava bezlepkovú diétu, črevo sa vráti -"ozdraví" a všetko je ako u zdravého človeka, nie je tam už "čo nájsť", je potrebné ale chodiť na kontroly ročne, a to iba na odbery krvi aby potvrdili že diétu dodržiavate. Biopsia ak nemáte iné ťažkosti pri dodržiavaní bezlepkovej diéty nemá určite žiadny význam. Pekný den, Z.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ