Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Mohli byť protilátky falošne negatívne?

Otázka: Prajem pekný deň!

Mám 35 rokov, 65kg, 170 cm, žena.

Popíšem aj iné problémy tráviaceho traktu, možno to spolu súvisí.

Už ako dieťa som mávala tráviace problémy. Sem-tam som mala občas nevysvetlené (nevedela som, čo to spôsobilo) "záchvaty" zle od žalúdka, hnačky.

Pred 16 rokmi som začala mať problémy s mliečnymi výrobkami - po konzumácii sa problémy zhoršovali, znižovalo sa tolerované množstvo, mávala som niekoľkokrát za deň tukovitú stolicu, nafukovanie, vetry, akoby mi v črevách niečo kvasilo. Diagnostikovali mi neskôr intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka. Teraz sa mliečnym výrobkom úplne vyhýbam - mávam bolesti hlavy spojené s hnačkou, nevoľnosťou, zvracaním, celkovou slabosťou.

V rokoch 2001-2004 som sa liečila na Helikobakter pylori.

Pred tehotenstvom som mávala hmotnosť cca 74 - 80 kg. Po pôrode som schudla na 68 kg.

Rok po narodení dcéry (pred 2 rokmi) som spozorovala intoleranciu na sóju (tuková stolica, nafukovanie, vetry, "kvasenie" v črevách). Neskôr mi takto začala "vadiť" pohánka.

V októbri 2015 mi opäť začali problémy - tuková stolica, nafukovanie, vetry, "kvasenie" v črevách. Pridali sa k tomu prelievanie a škvŕkanie nad pupkom, tupé slabé bolesti nad pupkom, bolesti žalúdka (akoby ma niekto udrel do oblasti žalúdka), pálenie záhy, schudla som postupne na 64 kg. Pri gastroskopii (júl 2016) som mala sliznicu tenkého čreva trocha hladšiu (plochšie Kieringove riasy), tak mi pán doktor odobral vzorky z nej a aj krv na vyšetrenie celiakie.

Protilátky boli negatívne, nešpecifické histologické zmeny -pán doktor mi celiakiu nepriznáva. Skôr sa prikláňa k IBS (syndróm dráždivého čreva - v prípade pretrvávania ťažkostí odporúča kolonoskopiu). Lenže nikdy som v stolici nemala krv.

Bála som sa aj jesť, aby mi nebolo zase zle.

V novembri som vylúčila zo stravy pšenicu a cítila som sa lepšie, všetky tráviace ťažkosti prestali. Do jedálnička som zaradila iné lepkové potraviny, ktoré som pred tým nekonzumovala - najmä špaldu, raž. Pred mesiacom mi zase začali problémy - časté tukové stolice (3-4 x za deň), bolesti nad pupkom, žalúdka, pálenie záhy.

Lenže - spomenula som si (a pánovi doktorovi som to nespomenula), že 4 dni pred gastrologickým vyšetrením som mala tráviace ťažkosti a ja som až do vyšetrenia jedla bezlepkové potraviny (ryža, kukurica), lebo som sa po nich cítila lepšie. Lepkové potraviny som vtedy nekonzumovala. Mohlo to nejako skresliť výsledky?

Ďakujem, že ste si túto moju otázku prečítali do konca a budem vďačná za odpoveď.

PREČÍTANÉ:
1487x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Lubica9
VYTVORENÉ:
2017-02-21 22:48:31
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  20:51 27.2.2017

  Dobrý večer, pán doktor do rozbehnutej diagnostiky nevstupuje, preto vám skúsim odpovedať ja..... 4dňová diéta by až tak rapídne nemala skresliť výsledky, bolo by na to potrebné dlhšie obdobie držania bezlepkovej diéty, je potrebné všetko prediskutovať s vašim gastroenterológom, on má všetky doterajšie výsledky, on taktiež videl v akom stave je vaše tenké črevo počas biopsie,, ťažkosti môže spôsobovať aj niečo iné ako celiakia, ale všetky možnosti vám určite pán doktor vysvetlí, držím palce, Zuzana

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ