Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Marsh I

Otázka: Dobrý deň,

kvôli dcérke, ktorej ako štvorročnej zistili celiakiu /MARSH III B v roku 2015 kvôli dlhotrvajúcej zápche, nedostatku železa, nepriberaniu/, som podstúpila aj ja vyšetrenie na doporučenie pani dr. Musím spomenúť, že konzumujem lepkovú aj bezlepkovú stravu. Protilátky mi vyšli negatívne, biopsia odhalila Marsh I, zvýšené IEL nad 40, bez atrofie klkov, bez kryptovej hyperplázie, ale miernu chronickú duodenitídu, a genetika vyšla tiež pozitívne /prítomnosť DQ 2/.
Na sebe nepozorujem žiadne tráviace symptómy, maximálne únavu. Krvný obraz v poriadku, okrem železa ( hodnota 6,40, hranica je 6,60). Železo som užívala častejšie aj predtým /cca 8-10 rokov s menšími prestávkami, no nezisťovali príčinu jeho nedostatku/. Pani doktorka to uzavrela tak, že celiakiu nemám. Chronický zápal nijako neriešila. Akurát mi predpísala Oprazole tabl.
Moje otázky: Mohli vyjsť falošne negatívne výsledky pri takejto kombinovanej strave?
Písali ste už v odpovediach, že Marsh I neznamená celiakiu, ale stupeň poškodenia čreva. Môže tento zápal resp. poškodenie vyústiť do celiakie? Mala by som dodržiavať bezlepkovú diétu pri tomto výsledku? Aká by mohla byť prevencia?
Mám si dať vyšetriť protilátky s polročným/ročným odstupom času pri úplnom zaťažení lepkom?
PS: žena 34 rokov, 164 cm, 55 kg /som alergička, astmaticka - roztoče, pele - uzivam tbl. Cezera a sprej Foster/
Za odpoveď pekne ďakujem /chcela som počuť resp. poznať aj názor iného dr./

MUDr. J. Klucho odpovedal:Znova opakujem. Ak sú protilátky negat. a histol. taká, ako píšete, celiakiu nemáte. Genetika je len predispozícia a jej pozitivita neznamená, že máte celiakiu. Takže záver - bezlepkovú diétu dodržiavať nemusíte. Vaša pani doktorka má pravdu.

PREČÍTANÉ:
1622x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
richty
VYTVORENÉ:
2019-03-15 11:32:43
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ