Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Mám ísť opäť na test na celiakiu?

Otázka: Viac ako 8 rokov pociťujem problém s trávením, po každom jedle mám pocit zlého trávenia, som non stop nafúknutý, či už ráno po prebudení alebo večer pred spaním, pravidelne mávam kŕče a problémy s pleťou. Nedokážem stráviť ťažké olejové jedlá, mám intoleranciu na laktózu, veľmi oslabenú imunitu (za zimu som chorý 5-6 krát) a som stále unavený. Nedávno som sa bol u výživovej poradkyne merať, ako 30 ročný muž s výškou 185 cm mám 3,8 % tuku v tele, takže som aj razantne podvyživený. Nie je to však na mne vidieť, nakoľko som nafúknutý, tak mám obvod pása 80 cm. Je možné, že mám celiakiu? Všetky testy na ňu mi vyšli negatívne, ale nakoľko dlhodobo nejem chleba, cestoviny ani nič múčne, je možné že som ten výsledok svojou stravou skreslil?
Mám ísť opäť na test na celiakiu s tým, že začnem všetky problematické potraviny jesť? Aký dlhý čas ich mám jesť aby sa výsledok testu viac priblížil reálnej diagnóze, negatívnej či pozitívnej?
Ďakujem

PREČÍTANÉ:
1217x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Rad0
VYTVORENÉ:
2018-03-25 22:06:31
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  21:57 16.4.2018

  Dobrý den, ak dlhodobo držíte bezlepkovú diétu, čo znamená že ste zo stravy vynechali lepok (chlieb, cestoviny, atd.... všade kde sa lepok nachádza), je viac ako pravdepodobné že máte výsledky skreslené. Ak aj celiatik dodržiava bezlepkovú diétu, po čase sa mu obnovia klky, krvné testy sú negatívne.... Je potrebné byť na lepkovej strave aspon pol roka aby bolo možné adekvátne zistiťdiagnozu. Nepíšete či vám po konzumácii lepku býva zle, problém je totiž že ak by ste sa chceli vrátiť k lepkovej strave, telo s tým nemusí súhlasiť a môže sa to prejaviť hnačkami, zvracaním, kožnými problémami atd... nepíšete tiež či ste si dali robiť genetické testy.... tie by skreslené nemali byť.....

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ