Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

lepok?

Otázka: Dobrý deň. Mám 31 rokov, asi 54 kg, 178cm. Už cez 8 rokov riešim problémy typu ..celková slabosť, únava, občas tras, spánok,problémy ráno vstať, problémy so sústredením, a to permanentne takto dookola.. v minulých rokoch som mala aj tráviace ťažkosti ako nafukovanie, prelievanie, nepríjemné pocity s tým súvisiace,ale nebrala som to v úvahu, pretože môj všeobecný lekár to opakovane pripísal psychike. Dovtedy som sa liečila na depresiu viac menej úspešne. Ale toto bolo a je niečo iné, keďže odvtedy sa mi menili rôzne lieky,aj niekoľkokrát, ale úplne bez efektu... A ja sa trápim tak, že sa to ani nedá opísať. Až časom ma konečne poslal na ortopédiu kvôli asi krčnej chrbtici a bolelo ma rameno, a tam si doktor všimol, že som vychudnutá... mala som menej kg ako teraz, najmenej som mala 46(!) a nikomu to akože nevadilo, viete... tiež mi nechutilo jesť, a mala som pocity na vracanie... Tak ma vyšetril s tým, že musím ísť na gastro. ...prešiel nejaký čas, keďže som mala ťažkosti so vstávaním, tak určitá doba ubehla kým som sa tam dotrepala,ako je tomu žiaľ aj teraz... Vzal mi krv, a výsledok bol intolerancia mliečnej bielkoviny,a histamínová intolerancia, tak som kravské výrobky, zas až po dlhšom čase kým sa mi to podarilo nahradiť, nahradila sójovým mliekom,ovčími a kozími výrobkami a asi 5 mesiacov som bola takto, ale tiež sa nič nezmenilo, tak som znova začala jesť všetko. Brala som aj Daosin. Na kontrolu som šla zas o niekoľko mesiacov s tým, že nejak sa tie tráviace ťažkosti upravili, síce občas ma preženie, aj sa prelieva v žalúdku, ale keď to neviem ovplyvniť, tak sa s tým nič nedá robiť. Ostatné príznaky opísané vyššie ostali, a ja viem,že chcem žiť, nie prežívať, lebo predtým som mala energiu, fyzicky aj psychicky som na tom nebola zďaleka tak zle... aj som sa pokúšala opakovane cvičiť, ale svalstvo nejak nespolupracuje. Tiež mám akoby otupené zmysly. Toto je peklo. Dnes mám výsledky u všeobecného dobré, len štítna žľaza je vraj lenivá a doktor povedal, že aj mamka to má,tak... Odmietam takéto blbé tvrdenie, lebo viem, že toto je len následok tohto prežívania teraz. Len nedávno som počula od viacerých ľudí, že tie gastro testy nemusia ukázať tú celiakiu na prvý,ani na druhý, ani tretí krát. To som ale nevedela. Tak preto sa chcem opýtať, čo vlastne môžem robiť, lebo na gastro ma všeobecný len tak nemôže poslať,keďže už nemám špecifické tráviace problémy... mimochodom, mliečne výrobky jem naďalej, ale zas som sa dopočula, že z lekárskeho hľadiska by som ich nemala jesť, lebo si môžem poškodiť epitel čreva zodpovedný za vstrebávanie všetkých látok... ani to som nevedela. A práve mám v úmysle vyskúšať na sebe vylúčenie potravín s lepkom s očakávaním,že mi to pomôže, lebo už fakt neviem ako ďalej, mám dosť tej otupenosti..... Ďakujem za vyjadrenie

PREČÍTANÉ:
1232x
REAKCIÍ:
2
VYTVORIL:
Katka1112
VYTVORENÉ:
2019-02-02 17:14:09
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  22:17 3.2.2019

  Dobrý den, nepíšete či vám všeobecný lekár robil aj testy na celiakiu, ale to skôr robí u dospelých len gastroenterolog pokiaľ mám informácie. Vaše príznaky môžu a nemusia signalizovať celiakiu, bez krvných testov a následne biopsie tenkého čreva sa to ani určiť nedá. Je potrebné požiadať obvodného lekára aby vás poslal na gastro ak to sám doteraz nespravil a on vám vie spraviť krvné testy na protilátky. Pri ich pozitívnych výsledkoch vám následne spraví biopsiu. Až tak je možné určiť celiakiu. V žiadnom prípade však pred vyšetrením nevysadzujte lepok.

  • napísal:
   používateľ:
   Katka1112
   pridané:
   11:24 4.2.2019

   No, uviedla som, že mi gastroenterolog zistil akurat intoleranciu mliečnej bielkoviny.. teda bola som na gastre, už skôr. Dokopy mi doktor urobil testy 2. Asi to boli všeobecné testy, neviem, či na celiakiu sú nejaké špeciálne testy. Teraz, keďže necítim nijak zvlášť tráviace problémy, tak neviem, či ma v takom prípade obvodný na gastro môže odoslať...?

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ