Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Dlhodobé tráviace problémy

Otázka: Dobrý deň pán doktor,

na začiatok uvediem údaje: žena, 39 rokov, váha 60 kg, výška 164
V roku 1993 (mala som 12 r) mi vyoperovali žlčník, podľa doktora už bol v gangrenóznom stave, držala som diétu, po čase sa znormalizovali pečeňové testy, prestala som užívať lieky, doktor usúdil, že stačí už len držať diétu. Nemala som nikdy problém s trávením, čo som zjedla som strávila (dokonca aj pred operáciou žlčníka som nemávala záchvaty, objavil sa iba jeden a vtedy som skončila v nemocnici a tam zistili, čo sa deje a hneď ma operovali), až v 30tke (po druhom pôrode) som začala mať tráviace problémy, striedanie hnačky, zápchy, nafukovanie, svrbivý výsyp na tele, striedali sa obdobia, kedy bolo lepšie a kedy zasa horšie...po čase sa k tomu pridružili gynekologické problémy, bolestivá menštruácia, bolestivá ovulácia, bolesti pri pohl.styku (gynekologické vyšetrenie je v norme, dva roky dozadu som absolvovala hysteroskopiu, kde mi našli rozbujnenú sliznicu, doktor to všetko odstránil a povedal, že už bude všetko ok, ale problémy pretrvávajú naďalej), minulý rok v auguste to dospelo k tomu, že ma celý mesiac iba preháňalo, jedla som len suché biele rožky, piškóty a pila čierny čaj, moja obvodná mi urobila základné vyšetrenia, všetko bolo v poriadku, poslala ma na gastro, kde mi urobili odber krvi, výtery, vzorky stolice,
jediné, čo vyšlo v šedej zóne bol F kalprotektín v hodnote 98, z gastroskopie zo vzoriek vyšla: chronická gastritída, Laktáza znížená aktivita, stredný stupeň deficitu, trehaláza znížená aktivita ťažký stupeň deficitu. Sacharáza aktivita znížená, stredný stupeň deficitu. Maltáza aktivita v norme. Diaminooxidáza aktivita v norme.

Na HIT mi brali krv a aj vzorky zo žalúdka, pričom v jednom mi vyšla aktivita 0,1 a kvantita v norme.

Kolonoskopiu mi museli urobiť nakoniec v narkóze, pretože pri klasickom postupe som odpadla od bolesti, aj počas narkózy som sa krútila od bolesti, hoci si to nepamätám, doktorka vravela, že som mala veľmi pokrútené črevá a že mala veľký problém sa nimi prelúskať a dovyšetrovať ma.

Brali mi vzorky na celiaku, aj na helikobaktera, všetko negatívne.

Doktorka mi povedala, že mám držať laktózovú a histamínovú diétu. Napriek prísnej diéte, sa necítim vôbec dobre, každý deň mám problém so stolicou, strieda sa mi zápcha s hnačkou (v rámci jedného dňa), bývam nafúknutá, často mávam kŕče v žalúdku. Každý deň mávam teplotu okolo 37,2 cítim pálenie v žalúdku. Za posledné dva týždňe som na skúšku vylúčila aj akékoľvek mliečne výrobky ale zatiaľ necítim žiadne zlepšenie, preto sa chcem opýtať, či by bolo rozumné skúsiť u mňa vylúčiť na skúšku na nejakú dobu lepok, celiaku mi síce nepotvrdili, ale nemohla by to byť nejaká intolerancia lepku?
Ďakujem Vám za trpezlivosť pri čítaní a za Váš názor.

PREČÍTANÉ:
1172x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
erika81
VYTVORENÉ:
2020-06-03 12:50:09
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  21:25 6.7.2020

  Dobrý den, prepáčte ale kedže vaša otázka nesúvisí s celiakiou, poprosím vás adresovať otázku priamo na mail pánovi doktorovi, tu patria len otázky ohľadom celiakie. Dakujem za pochopenie, Zuzana

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ