Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Citlivosť na lepok ako možná príčina viacerých zdravotných problémov?

Otázka: Dobrý deň.
Mám 22 rokov(muž, 177cm, 118kg) a už dlhé roky mám viaceré zdravotné problémy, medzi ktoré patria tráviace problémy(nadúvanie, škvŕkanie, prelievanie, divný pocit v črevách - diskomfort, pocit ťažoby, tlaku, pocit neúplného vyprázdnenia) - príznaky podobné/zhodujúce sa s IBS.

Ďalej pocit únavy po jedle a celkovo pocit únavy takmer počas celého dňa, brain fog - zahmlená myseľ, neschopnosť sa sústrediť, problémy s pamäťou. Pocit búšenia srdca a dýchavičnosť po jedle(pocit stresu).

Následne problémy ako malabsorbcia určitých nutričných látok(vápnik, vit.C, biotín, vit.B3), najmä aminokyseliny tryptofán, kvôli ktorej nedostatku mám psychické problémy ako úzkosti a depresie.

Kožné problémy - ekzém(dermatitída) v korunke vlasov a na čele, celkovo suchá pokožka na hlave. Zmenená štruktúra nechtov - suché, tenké a ryhované.

+ viaceré ďalšie problémy...

Alergiu na potraviny a ani čokoľvek iné nemám.

Dlhé roky som nevedel čo mi presne je a tak som chodil od lekára k lekárovi a až v poslednej dobe mi bolo od gastroenterológa doporučené ísť na tzv. SIBO vyšetrenie(syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve), ktoré sa ukázalo ako pozitívne a následne som sa liečil antibiotikami 3 týždne. Avšak ani po liečbe mi príznaky tráviacich problémov neustúpili a taktiež ani príznaky iných zdravotných problémov. Po tejto atb. liečbe som na začiatku tohto mesiaca začal dopĺňať črevné baktérie vo forme probiotík viacerých kmeňov, ktoré ževraj majú tiež preukázateľný účinok na potlačenie príznakov SIBO, ktorý bol potvrdený štúdiami. Avšak ani po týchto probiotikách sa nedostavilo zlepšenie.

Na gastroenterológii mi boli robené aj testy(z krvi a stolice) na celiakiu a rôzne iné choroby, ktoré sa pravdepodobne ukázali ako negatívne, keďže sa o nich pani doktorka nezmienila.

Preto sa domnievam, že za týmito mojimi problémami je pravdepodobne niečo iné než SIBO/IBS a to práve citlivosť na lepok(NGCS - Non-celiac gluten sensitivity), ktorú nie je možné odhaliť týmito testami a zároveň sa symptómy tejto citlivosti zhodujú s tými mojimi. A jediná možnosť ako to zistiť, je asi len úplné vylúčenie lepku zo stravy na nejaký čas. Čo som zatiaľ neskúšal, avšak pravdepodobne to vyskúšam v najbližšej dobe po týchto zisteniach a po prípadnom Vašom odporučení.

Preto sa chcem v tomto obrátiť na Vás, či súhlasíte s tým, že sa skutočne môže jednať o citlivosť na lepok a že by bolo vhodné na nejaký čas prejsť na bezlepkovú diétu, alebo či je za tým niečo iné.

Za skorú odpoveď ďakujem vopred.

PREČÍTANÉ:
5734x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
SIBO
VYTVORENÉ:
2016-01-29 01:08:49
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  21:20 30.1.2016

  Dobrý den, kedže Vaša otázka tu už bola rozoberaná viackrát, skúsim Vám na nu odpovedať. V prvom rade je potrebné sa opýtať gastroenterológa, či Vám robil testy na celiakiu, a aký bol výsledok. Ak testy boli robené a výsledok bol negatívny, môžte prejsť na bezlepkovú stravu. V opačnom prípade, ak by u Vás celiakia nebola vylúčená, mohlo by sa stať, že po nasadení bezlepkovej diéty by Vaše prípadné dalšie výsledky boli falošne negatívne. Citlivosť na lepok sa tak jednoznačne ako celiakia nedá určiť. Váš gastroenterolog by Vám mal ale navrhnúť aj dalšie vyšetrenia ak Vaše problémy pretrvávajú a až následne by sa mali prijať nejaké opatrenia.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ