Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Celoživotné IgG protilátky

Otázka: Dobrý deň, som pacientkou celiakie vyše 7 rokov, vek 25r, výška 173, váha 64 kg. Celiakia mi bola diagnostikovaná po vysoko pozitívnych testoch z krvi, následne po biopsii potvrdená Marsch III., tichá celiakia, značne zničená sliznica. Diétu som dodržiavala naozaj poctivo, príznaky vymizli, krvne testy sa postupne zlepšovali.
V apríli 2018 som bola znovu na krvnej serológii na celiakiu, transglutamináza IgA, IgG negatívne, gliadin IgA negatívne, ale gliadin IgG vysoko pozitívne. Dozvedela som sa, že sú to celoživotné protilátky, ktoré budu stále pozitívne, aj po dodržiavaní diéty. V októbri 2018 som sa po jednej udalosti (osobné dôvody) rozhodla, že chcem vyskúšať zátaž lepkom. Nechcela som riskovať, tak som šla hneď na krv do súkromného laboratória, kde som si za odber zaplatila. Po 4 dňoch zátaže lepkom (viem, že to určite nestačí na vierohodné výsledky) som mala všetky hodnoty negatívne. Dokonca aj IgG gliadin bol negatívny. Je možný takýto náhly pokles celoživotných protilátok v krvi? Je to dôvod na pokračovanie v záťažovom teste?

MUDr. J. Klucho odpovedal:Sú to zbytočné experimenty. Liečiť treba pacienta, nie laboratórne výsledky Možno keby ste išli do iného laboratória aj pri bezlepkovej diéte, mali by ste výsledky negatívne. Celiakuu ste mali stanovenú správne, takže bezlepkovú diétu by ste mali držať celoživotne.

PREČÍTANÉ:
1971x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
JuliaVes
VYTVORENÉ:
2018-11-04 12:46:16
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ