Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Celiakia

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v septembri som skúsila vysadiť lepkovu stravu, nakoľko mi nič nezaberalo na kŕčovité bolesti brucha, mávala som zápchy, stolicu menej ako raz týždenne. Po vysadení lepku som prišla ku gastroenterológovi, objednalia na gastronómiu 10.10. 2017, to som bola na bezlepkovej diéte, sem tam som niečo lepkove zjedla, ale bolesti a zápcha sa vrátila. Teda od začiatku septembra do vyšetrenia som lepok nejedla, skoro vôbec.
Čo ma zaujíma v stanovení diagnózy ,čo videl doktor na endoskopockom vyšetrení , nepatrný erytem antra, vyhladené riasy v D2,3 tomuto nerozumiem, ostatné v norme. Bola som objednaná na krv 18.10.2017, počas týždňa pred odberom som denne zjedla malý krajcek chleba, nie viac. Výsledok celiakia sa nepotvrdila ani z krvi, ani biopsie. Mohol tento výsledok ovplyvniť diétny režim, veď som nemala 100 diétu, tak 90 percentnú. Len chcem podotknúť, že momentálne dodrzujem diétu, bolo mi to aj odporúčané a nemám žiadne problémy. Môj vek 35, váha 65, výška 165 cm.
Vopred ďakujem. Mata

MUDr. J. Klucho odpovedal:V tomto prípade treba vylúčiť neceliakálnu gluténovú senzitvitu (NCGS)a alergiu na lepok. Celiakia je značne nepravdepodobná.
Ak však lepkovú stravu neznášate a ani uvedené diagnózy sa nepotvrdia, nezostane Vám nič, iné, len dodržiavať bezlepkovú diétu asi budete musieť dodržiavať. Jedine pri dokázanej alergii na lepok alebo celiakii máte nárok na potraviny čiastočne hradené poisťovňou. Pri NCGS žiaľ nie.

PREČÍTANÉ:
1216x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Matamato
VYTVORENÉ:
2017-11-13 15:21:30
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ