Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Celiakia?

Otázka: Dobrý deň, pán doktor,

dovoľujem si požiadať o radu, resp. Váš názor pri interpretácii výsledkov gastro-vyšetrenia.

Mám 34 rokov, neevidujem žiadne trvajúce tráviace ťažkosti, resp. citlivosť na žiadne potraviny. Kvôli náhlej bolesti žalúdka som absolvoval gastro vyšetrenie. Išlo zrejme "len" o akútnu gastritídu po diétnej chybe, príznaky pominuli, cítim sa dobre.

Pri vyšetrení mi ale v rámci biopsie zistili v duodende "zmnoženie IE ly, detekcia T-lymfocitov CD 3 a CD 8, vysoký nález viac ako 80/100 enterocytov. PAS produkcia ľahko redukovaná". Histologický záver je "infiltratívny typ celiakie Marsh 1".

Následné krvné testy nezistili žiadne protilátky proti lepku (transglutamináza IgA, IgG, gliadin IgA, IgG - všetko neg.)

Prosím o radu, či je pri takomto stave potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu, príp. či môže ísť o prechodné podráždenie sliznice v dôsledku gastritídy a postačí dočasne znížiť príjem lepku v strave. Dosiaľ som sa stravoval bez akýchkoľvek obmedzení a necítil žiadne potiaže.

Vopred pekne ďakujem za Váš čas.

PREČÍTANÉ:
1009x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
mysaksk
VYTVORENÉ:
2017-03-02 13:08:35
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  20:32 4.4.2017

  Dobrý den, pán doktor do rezbehnutých vyšetrení nevstupuje, ale zatiaľ nie je dôvod dodržiavať bezlepkovú diétu. Je potrebné to ale sledovať. V prípade ak by ste začali dodržiavať bezlepkovú diétu a problémy by sa vám opakovali, bolo by už celiakiu ťažké potvrdiť, pretože výsledky by boli skreslené. Stravujte sa ako doposiaľ a uvidíte aby sa potiaže opakovali je potrebné to opäť otestovať.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ