Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Celiakia a intolerancia mlieka

Otázka: Dobrý deň,

mam 33 rokov, 166cm, 56 kg a dva mesiace diagnostikovanú celiakiu - výsledky biopsie: sliznica duodena so stredne ťažkou prevažne chronickou zápalovou celulizáciou s parciálnou až subtotálnou atrofiou klkov a so signifikantnou intraepitelovou lymfocytózou (diagnoza celiakia typ MARSH IIIA/IIIB).
Testy na sérové protilátky:
s_anti - Milk-IGA - 49,40
s_anti - sója IGA - 1,3
s-tTG - IgA 1,64
s-tTG - IgG 34,24
DAO- 5,23
AEmA - IgA negat
ARA R1 (tTG)- IgA negat
Držím bezlepkovú diétu dva mesiace a v podstate hneď od začiatku radikálne zlepšenie trávenia - problémy ako nafukovanie, žltá mastná stolica, bolesti brucha, opuchnuté oči, svrbenie kože takmer úplne vymizli - ostala ešte únava a objemná stolica, padanie vlasov, akné.
Trochu nerozumiem výsledkom. Nakoľko je test na protilátky proti mlieku pozit. je nutné vylúčiť všetko mliečne, alebo len laktózu?
Ďalej sa chcem opýtať, aký je rozdiel medzi tTG IgA a tTG IgG, prečo jedno vyšlo pozitívne a druhé negatívne? Lebo ak tomu rozumiem správne, s výsledku krvi mi celiakia nevyšla. Alebo áno?
Odkedy držím diétu sa cítim oveľa lepšie, ale schudla som 3 kg (z 59 na 56kg aj keď skôr mám pocit, že som odpuchla). Je chudnutie v poriadku pokiaľ sa cítim lepšie, alebo by boli vhodné ešte nejaké testy?

Vopred ďakujem

MUDr. J. Klucho odpovedal:Liečiť treba pacienta, nie laboratórne výsledky. Na začiatku je dobré dodržiavať okrem bezlepkovej aj bezmliečnu stravu, ale ak Vám mlieko prestane robiť problémy, môžete ho po nejakom čase skúsiť. Je rozdiel medzi alergiou na bielkovinu krav. mlieka (tu je trena vylúčiť mlieko, kým alergia trvá) a lakt. intoleranciou, ktorá sa dá liečiť enzýmami s laktázou. Asi 15% pac. s celiakiou má IgA deficit, takže preto môžu byť výsledky v triede IgA falošne negat. Žiadne iné testy nepotrebujete, len gastro kontrolu o 6-12 mes. kefy sa berú len krvné testy. Gastroskopiu opakovať treba
len výnimočne, ak sú známky zhoršovania alebo nezlepšovania stavu.

PREČÍTANÉ:
1205x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Lenx25
VYTVORENÉ:
2018-06-29 19:26:22
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ