Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

bolesti zaludka...celiakia...

Otázka: DOBRÝ DEŇ PÁN DOKTOR,
po gastrofibroskopii mi
bola biopsiou diagnostikovaná celiakia - typ MARSH IIIA.
Prosím Vás pán doktor o vysvetlenie deficitu enzýmov a zároveň Vás prosím o radu aký prípravok-liek si zakúpiť-dať predpísať..Prešlo pol roka po diagnóze a za posledné 3-4 týždne mám celodenné bolesti v oblasti žalúdka-typ bolesti je zvieravy,neviem si poradiť čo užiť na bolesť ktorá mi bráni aj v spǎnku,žalúdok ma bolí vo vrchnej časti a to aj na lačno aj po konzumácii stravy akejkoľvek.
ZÁVER z vyšetrenia je:
sliznica dvanástnika s mierou až stredne výraznou chronickou zápalovou celulizáciou, s parciálnou atrofiou klkov a so signifikovanou intra epytelovou lymfocytózou..
Dop.vyšetrenie protilátokba genetické vyšetrenie HLA-DQ2,DQ8.
Antrum-korporálna sliznica žalúdka s mierne chromickou inaktívnou gastritidou.
ENZÝMY: L..5%, T..0%, S..10%, DAP..50%, GGT..0%

PROSÍM VÁS PÁN DOKTOR O VYSVETLENIE TÝCHTO ENZÝMOV,NEVIEM ČO ZNAMENAJÚ TIETO SKRATKY.ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE.
NEVIEM AKO SA MÁM STRAVOVAŤ, KEDŽE MAM TAKÝTO DEFICIT ENZÝMOV,MÔŽE TO BYŤ DÔVOD MOJÍCH ŽALÚDOČNÝCH PROBLÉMOV?
PROSÍM VÁS PÁN DOKTOR PORADTE MI ČO UŽIŤ PROTI BOLESTI,ALGIFEN KVAPKY MI NEZABERAJÚ,A AKO SI NAHRADIT,TEDA SKÔR S ČÍM SI NAHRADIŤ TIETO ENZÝMY.
ĎAKUJEM VÁM PEKNE ZA VAŠU REAKCIU A POMOC.
OKREM CELIAKIE MI BOLA DIAGNOSTIKOVANA TETÁNIA,NEVIEM ČI BOLESTI ŽALÚDKA MÔŽU SÚVISIEŤ AJ S TOUTO DIAGNÓZOU.EŠTE SOM SA CHCELA OPÝTAŤ.,NA JAZYKU SA MI ZAČALI TVORIŤ FĽAKY,NIE SÚ TO AFTY,SKÔR TAKÉ LÉZIE,HLAVNE PO OKRAJOCH,JAZYK MA ŠTÍPE A ZAČAL MI PRASKAŤ,MYSLÍM,ŽE JE TO REAKCIA NA STRAVU,DEJE SA TO PRIBLIŽNE OD TEJ DOBY AKO MI PREPUKLA CELIAKIA,STALO SA TO V ZIME (DECEMBER 2014)PO STRESOVOM OBDOBÍ(ZOMRELA MI MAMA)..,NEVIEM SI TO S TÝM JAZYKOM VYSVETLIŤ,STRETLI STE SA PROSÍM UŽ S TAKÝMTO PROBLÉMOM,MÔŽE SÚVISIEŤ JAZYK S CELIAKIOU?
EŠTE RAZ VÁM ĎAKUJEM ZA VAŠU ODPOVEĎ.
S POZDRAVOM MARKÉTA
m
Vel-43, váha-46kg(za posledného polroka mám úbytok na váhe 10kg),,výska-157cm,pohlavie-žena
OKREM BOLESTI ŽALÚDKA MAM PROBLÉM SO SPÁNKOM A S NUTKANÍM NA MOČENIE A BOLESTI CELEJ CHRBTICE-(už roky,no v poslednej dobe mám zhoršený stav najmä v krížovej oblasti.)
PEKNÝ DEŇ PÁN DOKTOR

MUDr. J. Klucho odpovedal:Znova musím zopakovať, že stupeň atrofie -Marsh IIIA neznamená automaticky celiakiu. Podľa aktivity enzámov sa dá predpokladať, že na tomto obraze sliznice sa podieľajú
aj iné faktory a Váš stav je zapríčinené komplexnou poruchou trávenia v tenkom čreve a pravdepodobne aj postihnutím iných orgánov, dôležitých pre správne trávenie
(žlčové cesty, pankreas) Vylúčiť treba ich autoimúnne postihnutie.

Enzýmy L-laktáza, T-trehaláza, S-sachazáza, DAP -diaminopeptidáza, GGT-gamaglutamyl transpeptidáza. Čím .menšie číslo je pri danom enzýme, tým ho máte menej.
Musíte dodržiavať okrem iného aj bezmliečnu diétu alebo si pridať prípravky s obsahom laktázy. Iná samoliečba Vám nepomôže, ostatné je na Vašom gastroenterológovi.

PREČÍTANÉ:
5398x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
kettynka
VYTVORENÉ:
2015-06-17 11:09:32
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ