Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

biopsia_príspevok na ľahko pozitívnu hodnotu

Otázka: Dobrý deň pán doktor,
mala by som na Vás dve otázky.
V krátkosti opíšem moj stav: Mám 24 rokov, 175 cm, 60 kg. V 18-tich rokoch mi zistili alergiu na mlieko, odvtedy som na vyšetrení na potravinovú alergiu nebola´(až do minulého roka). Mlieko som vylúčila, no dva roky dozadu som spozorovala, že sa opakujú problémy typu riedka stolica, nafukovanie, plus akné, avšak veľmi som si to nevšímala (miernym akné trpím i z endokrinologických dovodov). Na to, že sa jedná o celiakiu prišla moja neurologička, u ktorej som vedená kvoli tŕpnutiu končatín, tlakom v hlave, závratom atď. (nakoniec sa zistilo, že sa jedná o boreliózu, no povedala mi, že mravenčenie končatín može byť zhoršené aj celiakiou). Z krvných testov mi zistili však len ľahko pozitívnu hodnotu (celiakie), no po vylúčení múky zo stravy sa mi všetky spomínané problémy zlepšili (dokonca i akné).
Chcela by som sa opýtať, či by bolo podľa Vás možné príspevok na diétu získať, i keď je hodnota vo výsledku mierne zvýšená, t.j. de facto hraničná, no je zrejmé že neznášanlivosť na lepok je prítomná.
Ďalej som sa chcela informovať, či je nutná v takomto prípade biopsia.
Ďakujem, s pozdravom
LP

PREČÍTANÉ:
1034x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
LenkaP0
VYTVORENÉ:
2015-06-29 13:24:11
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  20:32 5.7.2015

  Dobrý den, zo zákona je celiakia potvrdená len prítomnosťou pozitívnych protilátok a následne potvrdená aj biopsiou sliznice tenkého črea. Pred biopisou je ale potrebné byť na "lepkovej strave", pretože po určitom čase dodržiavania bezlepkovej diéty sa črevo postupne ozdravuje, to znamená výsledky môžu byť skreslené. Mali vám spraviť biopsiu hned po pozitívnych výsledkoch krvi. Toto sú všeobecne dostupné informácie, preto sme otázku neposunuli na pána doktora, o dalšom postupe musí rozhodnúť váš lekár, prípadne skúste aj iného lekára aby ste si overili správnosť postupu. Zuzana

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ