Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Biopsia po 10 rokoch

Otázka: Dobry den

Chcela by som sa spytat aj na Vas nazor. Celiakia mi bola diagnostikovana v roku 2007. Vysli mi pozitivne protilatky z krvi, dva geny na celiakiu, plus mi robili biopsiu dvakrat. Prvykrat neboli dostatocne vzorky a druhy krat vysiel Marsh 1. Dietu dodrziavam, krvne testy robene raz rocne a bez problemov. Moja doktorka mi chce spravit teraz po 10 rokoch biopsiu a ja v tom nevidim dovod. Celiakiu mam a nebudem ju mat menej. Doktorka argumentuje, ze mozem mat poskodene crevo aj napriek diete a v tom pripade treba nasadit kortikoidy. Toto ma naozaj vobec nepresvedcilo, kedze Marsh som mala na urovni 1. Zaujimal by ma aj Vas nazor, naozaj je potrebna opakovana biopsia?
Mam 35 rokov, 178 cm, 62 kg, nasadenim diety sa mi zaroven zlepsila aj osteoporoza (merane denzitometriou). Toto je tiez dalsi argument ze dieta funguje. Zaroven mi robia pravidelne aj USG brusnej dutiny.
Dakujem za Vas nazor.

MUDr. J. Klucho odpovedal:Ak nie sú známky klinického zhoršenia, biopsia za účelom overenia nálezu po 10 r. diéte v dvanástniku nie je potrebná, pretože bude asi negatívna.
Avšak celiatici majú zvýšenú pravdepodobnosť výskytu lymfómu v hornej časti tráviacej trubice, takže pri akomkoľvek podozrení na zhoršenie, by gastroskopia
bola indikovaná.

PREČÍTANÉ:
1826x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Mery34
VYTVORENÉ:
2016-05-02 16:25:00
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ