Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

 • MUDr. Jarmila Kabátová

  MUDr. Jarmila Kabátová

  spýtajte sa
 • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
  Jesenského 19, 921 01 Piešťany
  Mobil: +421 903 783 988
  E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

Spojenie medzi celiakiou a nervovosvalovym ochorením

Otázka: Dobrý deň pani doktorke, mam 2 ročnú dcérku, má približne 12 kg, od narodenia hypotonicka, zatiaľ príčina nezistena. Dočítala som sa, že ak má dieťa intoleranciu na lepok tak dôsledok je aj úbytok svalstva pokiaľ sa lepok stále prijíma. Mojej dcére bolo robene vyšetrenie EMG, ktoré preukázalo nervovosvalove ochorenie, bližšie neurcene. Je nejaká spojitosť medzi nervovosvalovym ochorením a celiakiou? Tiež ma takú jemnú krupicku po celom tele, akoby alergia na nejakú potravinu a keď vypije mliečko a beriem ju na ruky tak počujem, ako sa jej to v žalúdku prelieva a zblnkoce (čítala som, že môže ísť o intoleranciu na lepok). Na testy by sme mali ísť v septembri aj kvôli tomu, že dcéra je alergická na pel a trávy

MUDr. Jarmila Kabátová odpovedala:Dobrý večer, určite nedávajte dieťa na bezlepkovú a bezmliečnu dietu pred vyšetrením protilátok na lepok, event. bez dôkazu alergie na mlieko,event.pšenicu a raž.
Možno by bolo vhodné aj vyšetrenie v metabolickej ambulancii.
Sú odborné práce, ktoré pri niektorých neurologických ochoreniach dokazujú pozitívne účinky bezlaktozovej a bezmliečnej diéty. Bohužiaľ preskripcia bezlepkových potravín nie je vtedy možná.
Kabátová

PREČÍTANÉ:
124x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
Iwettka30
VYTVORENÉ:
2020-06-10 14:09:14
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ